23 Temmuz 2019
  • Istanbul 31.11°
  • Ankara 30°
  • Izmir 35°
İmsak 03:54
Güneş 05:44
Öğle 13:16
İkindi 17:12
Akşam 20:37
Yatsı 22:19
BIST102.712
Dolar5,6913
Euro6,3592
Altın260,48

Eşek Sütü, Anne Sütüne Rakip Çıktı!

Anen sütüne en yakın besin olan eşek sütüne, eşek sütünün faydalarına, eşek sütünün cilde faydasına galerimizden ulaşabilirsiniz.

Eşek Sütü, Anne Sütüne Rakip Çıktı!

EŞEK SÜTÜ, ANNE SÜTÜNE RAKİP ÇIKTI

Eşek sütü, anne sütüne benzerlik gösteriyor. Eşek sütünün protein içeriği insan sütüne benzemekle birlikte, inek sütünden çok daha düşük bir değere sahip. Eşek sütünün çeşitli faydalarına değinen Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel, "Düşük düzeydeki protein ve inorganik madde içeriği eşek sütünün, böbrekleri fazla zorlamadan, yüksek düzeyde sindirilebilmesini sağlar. Ayrıca eşek sütünün serum protein miktarının insan beslenmesi için uygun olduğu belirtilmektedir. Eşek sütünün, aminoasit içeriğinin insan tüketimi için diğer memeli sütlerinden daha uygun olduğu sonucuna varılıyor. Eşek sütü demir dışında, ortalama kalsiyum, magnezyum ve bakır içeriği yönünden de insan sütüne oldukça benzer" dedi.

EŞEK SÜTÜNÜN KANSER HASTALARI İÇİN BİR FAYDASI VAR MI?

Bazı bilimsel araştırmalarda eşek sütünün içindeki lizozim enziminin kanser hücrelerinin aktivitesini azalttığı yönünde bulgular ortaya çıkmıştır. Doğruluğunun tam olarak kanıtlanması için daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.

 EŞEK SÜTÜ CİLDE İYİ GELİYOR MU? 

Süt çeşitleri genel olarak kozmetik markalar tarafından kullanılmaktadır. Ama eşek sütünün cilt sağlığına iyi geldiği ve güzelleştirici olduğu yönünde kanıtlanmış bir bilimsel çalışma henüz yok.

EŞEK SÜTÜNÜN DİĞER FAYDALARI NELERDİR?

Eşek sütü, anne sütüne oranla daha düşük kazein içerdiği için inek alerjisi olan çocuklarda kullanılabilmektedir. Emzirmenin yetersiz olduğu durumlarda, yeni doğan bebeklerin veya sütten kesilen çocukların beslenmesi açısından alternatif bir gıda olarak düşünülmektedir.

Bileşiminde yüksek oranda çoklu doymamış yağ asitleri ile A, B ve C vitaminleri bulunması, kolesterol içeriğinin düşük olması, eşek sütüne farklı biyolojik fonksiyonel özellikler kazandırmaktadır.Kazein ve serum proteinlerinin dengeli oranda bulunması, esansiyel bileşenlerinin zengin bir düzey göstermesi ve lezzetli tat-aroması bu sütü çocukların, yaşlıların ve iyileşmekte olan hastaların beslenmesi için uygun hale getirmektedir.

EŞEK SÜTÜNÜ ASLA TÜKETMEMESİ GEREKEN KİŞİLER VAR MI?

Eşek sütünün faydaları bilimsel olarak kanıtlanmış olmasa da zararlı olmadığı bilinmektedir.

YAYGINLAŞMASI GEREKİR Mİ?

Anne sütüne alternatif olduğu için bebeklerde mama kullanımı yerine eşek sütü ile beslenmeye geçilebilir. İnek sütü alerjisi olan birçok bebek uygun olduğu için yaygınlaşır ve ucuzlarsa anneler kullanabilir.

Yorum Yaz

Diğer Sağlık Haberleri