20 Temmuz 2019
  • Istanbul 24.44°
  • Ankara 19°
  • Izmir 25°
İmsak 03:50
Güneş 05:41
Öğle 13:15
İkindi 17:13
Akşam 20:39
Yatsı 22:23
BIST101.849
Dolar5,6592
Euro6,3832
Altın259,35

Erken Menopozu Önlemek İçin Yapılması Gerekenler!

Bazı kadınlar menopoza normal olan süreden daha erken zamanda girme riski taşımaktadırlar. Özellikle yakın akrabalarda erken menopoz yaşayanlar mevcut ise bu risk daha da artmaktadır.

Erken Menopozu Önlemek İçin Yapılması Gerekenler!

Erken menopoza girmek istemeyen kadınlar menopozu geciktirmek için çeşitli yolları denerler. Biz de bu süreçte size yardımcı olacak doğal yolların neler olduğuna dair bir yazı hazırladık. Bu tavsiyelere uyarak menopozunuzu geciktirebilirsiniz. Bedeninizin sağlığı yerinde değilse ve hareketli bir yaşantınız yok ise menopoza erken girmeniz olasılıklar dâhilindedir. Düzensiz yumurtlama sonucu çoğunlukla ortaya çıkan menopozun önüne geçmek için egzersiz yapmanız şarttır. Yaşadığınız ovulasyon sorunlarının da üstesinden gelmek için egzersiz size ayrıca yardımcı olacaktır.

Günümüzde sağlıklı beslenmek de oldukça zordur. Soluduğumuz havada bile vücudumuzu olumsuz etkileyen birçok etken bulunmaktadır. Bunların etkisini en aza indirmek için de egzersiz tek çaredir. Bedenin daha hızlı yaşlanmasına sebep olan bu durumların üstesinden gelebilmek için toksinlerinizi atmanız gerekir. Toksin atmanın en iyi yolu da spor yapmaktır. Ayrıca yapacağınız egzersizler kan akışınızın da düzene girmesini sağlayacağı için adetleriniz de düzene girecektir.

SİGARAYA VEDA EDİN

Sigara sadece menopoz için değil genel sağlığınız için de zararlıdır. Ancak erken menopoz yaşamanıza sebep olabilecek en büyük etkenler arasında yer almaktadır. Çünkü sigara içeriğindeki toksinler sebebiyle kan dolaşımınızı engeller. Rahim ve yumurtalıklarınızda sağlıklı bir kan akışı sağlanmazsa da adet görmeniz gibi bir durum söz konusu olamaz. Menopozunuzu geciktirmeniz için tek yapmanız gereken sadece sigarayı bırakmaktır.

ANTİOKSİDAN AÇISINDAN ZENGİN ÜRÜNLER TÜKETİN

Gün içerisinde vücudumuza çok fazla toksin almak zorunda kaldığımızı belirtmiştik. Egzersizin yanı sıra antioksidan özelliği olan gıdalar yardımıyla da bu toksinleri kolayca atabilirsiniz.

ÖSTROJEN İÇERİKLİ GIDALARA YÖNELİN

Menopoz döneminde östrojen seviyesi oldukça azalır. Bu duruma adapte olmaya çalışan vücutta birçok sıkıntı görülebilir. Östrojen seviyesinin azalmasıyla da yavaş yavaş menopoz dönemine girilmeye başlanır. Ancak aldığınız besinlerde östrojen içerenleri tercih etmeye başlarsanız menopoz sürecini erteleyebilirsiniz. 

Yorum Yaz

Diğer Sağlık Haberleri