Uzmanlar genç çocuklarda görülen erken ergenliğin sebeplerini araştırırken oldukça ilgi çekici sonuçlara da rastlandı. özellikle GDO'lu ürünler ve hormonlu gıdaların erken ergenliğe yol açtığını belirtiyor. Bu sebeple de hormonlu gıdalardan uzak durmak ve çocuklarımız için de tüketilmesinin oldukça zararlı olduğunun bilincinde olmak büyük önem taşıyor.

ERKEN ERGENLİK NEDİR?

Ergenlik, çocukluktan erişkinliğe adım atılan dönemdir. Ergenlik yaşı normalde kız çocuklarında 8-13, erkek çocuklarında ise 9-14 yaş arasıdır. Eğer ergenliğe ait belirtiler kızlarda 8, erkeklerde ise 9 yaşından önce görülüyorsa çocuk erken ergenliğe girmiş demektir.

ERKEN ERGENLİĞİN BELİRTİLERİ

Ergenliğin kızlardaki ilk belirtisi, meme dokusunun büyümesidir. Sonrasında genital bölgede ve koltuk altında tüylenme görülür. İlk adet kanamasının başlamasıyla da erken ergenliğin başlangıç aşaması da yaşanmış olur. Erkeklerde ilk belirti, testislerin büyümesidir. 

ERKEN ERGENLİĞİN NEDENLERİ

Erken ergenliğe de sebep olan hormonlu gıdalar yapılan araştırmalar, aldığımız gıdalar içinde bulunan hormon ve katkı maddelerinin çocuklarda erken ergenliğe neden olduğunu gösteriyor. Doğal yollarla üretilmedikleri için domates, çilek, salatalık, elma, portakal ve benzeri birçok gıdada bu sorunlar meydana çıkmaktadır.