Erken Erğenliğe Sebep Olan Meyveler Hangileri?

Yapılan araştırmalar, aldığımız gıdalar içinde bulunan hormon ve katkı maddelerinin çocuklarda erken ergenliğe neden olduğunu gösteriyor. Dünyada son 15 yılda, ülkemizde ise son 10 yılda dikkati çeken oranda erken ergenlik problemi görülüyor. İşte erken ergenlik konusuyla ilgili merak edilenler.

Erken Erğenliğe Sebep Olan Meyveler Hangileri?

Yapılan araştırmalar, aldığımız gıdalar içinde bulunan hormon ve katkı maddelerinin cocuklarda erken ergenliğe neden olduğunu gösteriyor. Doğal yollarla üretilmedikleri için domates, çilek, salatalık, elma, portakal ve benzeri birçok sebze meyve, hormonla büyütülen hayvanların etleri ve yumurtalar; erken ergenlik nedeni. Erken ergenlik kız çocuklarda daha sık rastlanıyor. Dünyada son 15 yılda, ülkemizde ise son 10 yılda dikkati çeken oranda erken ergenlik problemi görülüyor. İşte erken ergenlik konusuyla ilgili merak edilenler.

ERGENLİK NE DEMEKTİR?

Ergenlik, çocukluktan erişkinliğe adım atılan dönemdir. Ergenlik yaşı normalde kız çocuklarında 8-13, erkek çocuklarında ise 9-14 yaş arasıdır. Eğer ergenliğe ait belirtiler kızlarda 8, erkeklerde ise 9 yaşından önce görülüyorsa çocuk erken ergenliğe girmiş demektir.

ERKEN ERGENLİĞİN SEBEBİ HORMONLU SEBZE MEYVELER

Yapılan araştırmalar, aldığımız gıdalar içinde bulunan hormon ve katkı maddelerinin çocuklarda erken ergenliğe neden olduğunu gösteriyor. Doğal yollarla üretilmedikleri için domates, çilek, salatalık, elma, portakal ve benzeri birçok sebze-meyve, hormonla büyütülen hayvanların etleri ve yumurtalar ile endüstride kullanılan kimyasallarla temas edilmesi; erken ergenlik nedeni olarak gösteriliyor. Aynı zamanda katkı maddeleri kadar olmasa da iklim değişiklikleri, fiziksel koşullar, kullanılan plastik malzemelerin içindeki hormon benzeri etki oluşturan kimyasallar da erken ergenliğe yol açabiliyor. Şişmanlığın da kız çocuklarında erken ergenliğe neden olduğu bilinmektedir. Fast-food tarzı ve yapay endüstri ürünleri ile beslenme alışkanlıkları obeziteye neden olarak vücut yağ oranını arttırmak koşuluyla erken ergenliğe neden olabilir. Çocukların şişman olmamaları için sağlıklı beslenmelerinin yanı sıra spor yapmaları da teşvik edilmelidir.

PSİKOLOJİK OLARAK ETKİLENİYORLAR

Erken ergenliğe giren çocuklar yaşıtlarından önce büyümeye başladıklarından kemiklerdeki büyüme noktaları daha önce kapanır, akranlarından daha kısa boylu olabilirler. Normalden daha erken erişkin görünüme ulaşmak, erkenden yaşamak zorunda kaldıkları regl kanaması gibi durumlar çocuğu psikolojik açıdan olumsuz etkileyebilir. Eğer altta yatan tıbbi bir problem bulunuyorsa (beyin tümörleri gibi) ve tanı konulmakta geç kalınırsa hayatı tehdit edebilir

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.


[N-#38965]
[N-#42834]
[G-#10553]
[G-#14592]
[G-#16875]

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR