Epilepsi Kimlerde Görülür? Nöbeti Tetikleyen Faktörler Nelerdir? Tedavisi Var mıdır?

Beyin hücrelerinde geçici anormal elektrik yayılması sonucu oluşan epilepsi nöbetleri en çok kimlerde görülür? Epilepsi nöbetleri geçiren birinin bu nöbeti geçirdiğini nasıl anlarız? Hangi yaş aralığında epilepsi nöbetleri sık geçirilir? İşte merak ettiklerinizi sizin için derledik.

Epilepsi Kimlerde Görülür? Nöbeti Tetikleyen Faktörler Nelerdir? Tedavisi Var mıdır?

Epilepsi Kimlerde Görülür? Nöbeti Tetikleyen Faktörler Nelerdir? Tedavisi Var mıdır?

Dünya nüfusunun yaklaşık olarak yüzde 1’ini etkileyen epilepsi, beyin fonksiyonlarındaki kısa zamanlı bozukluk olarak tanımlanıyor ve beyin hücrelerinde geçici anormal elektrik yayılması neticesinde ortaya çıkıyor. Hastalık tedavi edilirken bu nöbetlerin kontrol altına alınmasına ve en aza indirgenmesine odaklanılıyor.

GENETİK FAKTÖRLER ÖNEMLİ

Epilepsi; kafa travmaları, inme, beynin özellikle doğum esnasında bir süre oksijensiz kalması veya menenjit gibi beyin enfeksiyonları neticesinde ortaya çıkabiliyor. Genetik faktörlerin de epilepside rolü olduğu bilinen gerçekler arasında. Ailede epilepsi hikayesi varsa epilepsi görülme olasılığı da yükseliyor.

HER YAŞTA GÖRÜLÜR  

Epilepsi sadece belli bir yaş grubuna ait bir hastalık değil. Özellikle insan hayatının uzamasının da etkisiyle bu hastalığa artık ileri yaşlarda da görülmesi söz konusu olabiliyor.

NÖBET TİPİ DEĞİŞEBİLİR

Epilepside nöbetlerin niteliği beyni etkileyen bölgeye bağlı olarak değişiyor. Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Fehim Arman, epilepside 40’tan fazla nöbet tipi tanımlanmış olduğuna dikkat çekip, “Bir kısım hastada nöbet esnasında istemsiz kas hareketlerinin veya kas zayıflığının oluştuğunu görüyoruz” diyor.

DOKTORLARLA İRTİBATTA OLUNMALI

Tedavide başarılı neticelere ulaşana dek hastanın doktoruyla yakın ilişki halinde olması ve bu gibi durumlarla karşılaşınca muhakkak kendisini bilgilendirmesi şart:Nöbet sayısında beklenmedik bir artış görülürse, herhangi bir sebeple ilaç alınamazsa,(örneğin; mide yakınması nedeniyle), başka sağlık sorunları görülürse, gebelik söz konusu olursa veya gebelik planlanıyorsa.

Son Dakika Sağlık Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR