Epilepsi Hastalığı Nedir? İşte Doğru Bilinen Yanlışlar

Epilepsi rahatsızlığı, nöbetleri ve tedavisi ile ilgili doğru bilinen yanlışlar hastaların hayatlarını daha da zor kılıyor. İşte epilepsi hastalığı hakkında 5 yaygın yanlış bilgi...

Epilepsi Hastalığı Nedir? İşte Doğru Bilinen Yanlışlar

Epilepsi hakkında doğru olarak bilinen yanlışları Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Okan Bölükbaşı, anlattı. Epilespi asla iyileşmez, epilepsi nöbetleri ağrılı ve tehlikelidir, epilepsi olanlar araba kullanamaz gibi ağızdan ağıza dolaşan kanıların yanlış bilgi olduğunu belirten Bölükbaşı'nın aktardıkları şu şekilde:

1- Epilepsisi olan hastalar iyileşmez, nöbetleri ölene kadar devam eder.

YANLIŞ: Epilepsi hastalarının % 60 ında nöbetler ilaçla kontrol edilebilir. Bazı hastaların epilepsi çeşitleri yaş ile alakalıdır. Delikanlılık döneminde meydana gelen rolandik epilepsi ilerleyen senelerde geçer. Nöbetler çoğu hastada tedavi ile kontrol edilir. Epilepsiye Karşı Uluslararası Birlik (ILAE), epileptik bir kişi en az 10 senedir nöbet geçirmiyor ve en az beş senedir ilaç da kullanmıyorsa, iyileşmiş olarak kabul edilir.

2- Epilepsi ve nöbet aynı şeydir.

YANLIŞ: Birbirleri ile oldukça yakınlardır ama, aynı şey olamazlar. Nöbet, normal beyin işlevindeki kısa süreli bozulmadır. Nöbeti olan herkes epileptik olmaz. Diyabetten, üremiye, kanserden yüksek ateşe dek neredeyse hemen her şey nöbet yapabilir. Epilepsi ise, nöbetlere karşı duyarlılığın yükseldiği bir beyin hastalığıdır.

3- Epileptik nöbetler ağrılı ve tehlikelidir.

YANLIŞ: Nöbetler genellikle ağrısızdır. Az da olsa nöbet esnasında ağrı hissettiğini ifade eden hastalar olabilir. Nöbetlerden dolayı olan (çarpma, burkulma, ezilme, yanma gibi) ikincil ağrı sebepleri de olabilir. Nöbetler çoğunlukla tehlikesizdir.

4- Nöbet esnasında kişi dilini yutabilir, bu da ölüme yol açabilir.

YANLIŞ: Nöbet esnasında bir kişinin dilini yutması söz konusu değildir. Asla hastanın ağzı açılmamalıdır, kişi yan tarafına yatırılarak ağızda dolan sıvıların solunum yoluna kaçması önlenmeye çalışılmalıdır.

5- Epilepsisi olan kişilerde gelişimsel bozukluklar ve ruhsal sıkıntılarda bulunur.

YANLIŞ: Epilepsi hastası olan kişilerde otomatikman gelişimsel bozukluklar ve ruhsal sıkıntılar yoktur. Çoğunlukla epilepsi dışında tamamen normallerdir. Gelişimsel kusurları bulunanların bir bölümünde ise, epilepsi de olabilir. Epileptiklerin bir kısmında depresyon da meydana gelebilir.

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR