EOS Nedir? Yüksekliği Ve Düşüklüğü Nasıl Tedavi Edilir?

Vücuda zararlı bir cisim vücuda girdiğinde otomatik olarak vücut tarafından üretilmektedir. Hastalıklardan korunmak ve ciddi bir sorun yaşamamak için birçok kişi kendisine olabildiğince iyi bakmaktadır. Ancak bu durum yalnızca kendisiyle alakalı olmadığından diğer insanlardan vücutlarına gelen zararlı maddeler.

Vücuda zararlı bir cisim vücuda girdiğinde otomatik olarak vücut tarafından üretilmektedir. Hastalıklardan korunmak ve ciddi bir sorun yaşamamak için birçok kişi kendisine olabildiğince iyi bakmaktadır. Ancak bu durum yalnızca kendisiyle alakalı olmadığından diğer insanlardan vücutlarına gelen zararlı maddeler.

EOS NEDİR? 

Kan tahlilleri yapılan kişiler, aldıkları belgelerde çok sayıda farklı değeri incelerken genel olarak kısaltmalardan oluşan bir liste ile karşılaşmaktadır. Bu listeden kandaki akyuvar değerini gören kişiler gereğinden yüksek ya da düşük olması durumunda bu değerin ne olduğu ne anlama geldiği sorusu ile araştırmalarına başlarlar. Eos ne demek diye merak edildiğinde genel tanımıyla, kemik iliğinde üretilen akyuvar çeşitlerinden birisi olduğu anlaşılmaktadır. Vücuda yabancı olan bir cisim giriş yaptığında vücut tarafından üretilmektedir. Bu kelime, eozinofil kelimesinin kısaltılmış halidir. Eozinofiller, insan vücudunda alerjen maddeler ile savaşan hücrelerden birisidir. Tahlillerde eozinofil değerine ulaşırken kişinin akyuvar sayısına bakılmaktadır.

EOS YÜKSEKLİĞİ NEDİR? 

Kan tahlillerini alan kişiler bu akyuvar değerlerinin ya da düşüklüğü olmasının sebeplerini araştırmaya başlamaktadır. Bu aşamada, bir kişinin vücudunda eozinofil sayısının, akyuvar sayısının, %1'i ile %3'ü arasında olması gerekmektedir. Kan tahlillerindeki optimum değerler de bu oran üzerinden hesaplanmaktadır. Eğer kişilerin kanının bir mikrolitresinde eozinofil değeri 500'den az ise bu normaldir. Genel olarak değer bu düzeyde seyreder. 500 ile 1500 arasında değişen değerler biraz yüksek, 1500 ile 5000 arasında değişen değerler yüksek, 5000 üzerindeki değerler çok yüksek olarak görülmektedir.

EOS YÜKSEKLİĞİNİN SEBEPLERİ NELERDİR?

Değerlerin beklenen miktarın üzerinde olması EOS yüksekliği olarak adlandırılmaktadır. Bu duruma sebep olabilecek birçok farklı etmen yer alırken tedavisinin yapılması için bu etmenlerin ortadan kaldırılması gerekmektedir. İlk sebep olarak alerji gösterilebilir. Eğer kişilerin vücudu herhangi bir maddeye aşırı bir tepki gösterirse bu durum çok fazla eozinofil üretilmesine sebep olmaktadır. Parazitlerin insan vücuduna girmesi ve burada yaşamaya başlaması da kişilerde bu değerleri yükselten durumlardan birisidir. Genel olarak bağırsak kurdu problemlerinde bu görülür. Astım ve bahar nezlesi rahatsızlıklarında solunum sistemi çok hassaslaşırken eozinofil üretimi de hızlı bir biçimde artacaktır. En ciddi sebep olarak kanser gösterilirken kanserli hücrelerin insan vücudunda ki artışı bu değerin yükselmesine sebep olmaktadır.

EOS DEĞERİ DÜŞÜKLÜĞÜ VE SEBEPLERİ NELERDİR?

İnsanlar arasında genel olarak görülen sorun bu değerlerin yüksekliği problemidir. EOS düşüklüğü olması istenilen bir durum olduğundan genelde insanların düşük seviyelerden şikayetçi olması pek mümkün olmaz. Ancak bazı durumlarda ilikteki akyuvar değerinin yükselmesi gerekirken değer hala düşük kalıyorsa bu durum akyuvarların düşüklüğü olarak adlandırılır. Bunun en önemli iki sebebi alkol  zehirlenmesi ya da steroid kullanımıdır. Bu iki durumda vücut anormal tepkiler verirken bu değer de düşük düzeyde kalmaktadır.

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın


Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR