En Sinsi Hastalık: Hipertansiyon! Ölüme Bile Neden Oluyor?

Birçok hastalığa neden olan en sinsi hastalık hipertansiyon önlem alınmadığı durumlarda ölümle dahi sonuçlanabiliyor. Genetik faktörlerin tetikleyici olduğunu belirten uzmanlar, ailesinde tansiyon hastası olanların daha çok dikkat etmesi gerektiğini belirtiyor.

En Sinsi Hastalık: Hipertansiyon! Ölüme Bile Neden Oluyor?

Tansiyon, kalpten pompalanan kanın atar damar duvarına yaptığı basınç şeklinde tanımlanır. Hipertansiyon ise, kan basıncındaki “normalin üzerindeki artış” ve “tansiyon hastalığı” olarak bilinir ve tehlikelidir.

SESSİZ KATİL DE DENİLİYOR!  

Dünya Sağlık Örgütü'nün araştırmalarına göre hipertansiyonun tüm ölüm nedenleri arasında birinci sırada olduğunu vurgulayan uzmanlar, yaşla birlikte artış gösteren bu duruma, diyabet gibi diğer hastalıkların da sıklıkla eşlik ettiğini kaydediyor. Tansiyonun düzenli takibinin ve tedavisinin yapılmaması durumlarında kalp, damar, beyin, göz, böbrek gibi organlarımızda geri dönüşü çoğu kez olmayan hasarlara, hatta hayati tehlikeye bile neden oluyor. Bu nedenle yüksek kan basıncı ‘ sessiz katil ' olarak da anılıyor.

AİLESİNDE OLANLAR DİKKAT!  

Hipertansiyon hastada mevcut olan böbrek rahatsızlığına, hormonal bozukluklara başka bir hastalığa ya da ilaçlara bağlı da oluşabileceğini söyleyen uzmanlar, yaşın, menopoz, genetik faktörler de hipertansiyon oluşumunda etkili olduğunu bu sebeple ailesinde hipertansiyon olan kişilerin daha dikkatli olması gerektiğini vurguluyor. Bunun yanı sıra yaşam tarzında olumsuz tutum ve davranışlar hipertansiyon gelişim riskini artırıyor.

Son Dakika Sağlık Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR