Embrace Testi Türkiye’de

Dünya'nın gündemi son zamanlarda Korornavirüs salgını ile çok fazla sallantı yaşasa da tıp dünyasındaki birçok farklı alandaki yeni gelimeler üzerinde çalışmalara devam ediyor. Anne baba olmak için yıllarca bekleyen çiftlere umut ışığı olabilecek yeni bir gelişme yaşandı. İşte detaylar...

Embrace Testi Türkiye’de

Embrace Testi Türkiye’de

Üremeye yardımcı olabilecek tedavi yöntemlerinde son yıllarda gözlenen baş döndürücü gelişmeler sayesinde bebeklerini kucağına alma mutluluğuna kavuşan çiftlerin sayısı her geçen günde artış göstermektedir. Tıbbın sunduğu son yeniliklerden rahme tutunma şansı en yüksek olan embriyoyu belirlemede yol gösterici olan Embrace testi artık Türkiye'de kullanılmaya başlandı.

TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE EMBRACE TESTİ

Testin kullanımı ile bazı hastalarda çok fazla tedavi görme ihtiyacının azalacağını söyleyen Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Kurucusu Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Bahçeci, 'Çeyrek asırdır üreme sağlığına hizmet veren bir kurum olarak bu yeniliği çiftlerimize ilk kez sunmanın gururunu yaşıyoruz. Teknolojinin sınır tanımayan gelişimi ile umuyoruz ki yakın gelecekte çocuk sahibi olamayan çift kalmayacak' şeklinde konuştu.

Dünyada ve Türkiye'de tüp bebek tedavilerinde gebelik oluşturacak embriyolar seçilirken halen mikroskop altındaki görüntüler en önemli kriter olarak alındığını söyleyen Prof. Dr. Bahçeci, 'Fakat en iyi embriyo seçilse dahi mikroskop altındaki görüntüye göre seçilen embriyonun gebelik başarısı, taşıdığı olası kromozom bozukluklarına göre değişiyor. Başarıyı artırabilmek için embriyonun kromozom yapısını tespit etmek ve bu amaçla ek bir biyopsi ile genetik inceleme gerekli. Bu aşamada Embrace testi önemli bir rol oynuyor ve elde edilen embriyonun içinde büyütüldüğü sıvının genetik olarak incelenmesi ile gebelik başarısının ölçülmesini sağlıyor. Embrace testi embriyonun içinde büyüdüğü sıvıdan örnek alınması ve bu örneğin NGS teknolojisi ile genetik olarak incelenmesi esasına dayanıyor. Analiz için embriyo biyopsi işlemine gerek kalmadığından biyopsi işlemi nedeniyle oluşabilecek riskler de ortadan kalkıyor' açıklamasında bulundu.

FAZLA TEDAVİ GÖRME İHTİYACI AZALACAK

Günümüzde Preimplantasyon Genetik Tarama teknolojileri sayesinde tüp bebek tedavisi gören çiftlerde embriyoların kromozom yapısını rahme nakli öncesinde tespit edilebileceğini belirten Prof. Dr. Mustafa Bahçeci, 'Ancak bu işlem için gelişen embriyolardan biyopsi ile hücre almak gerekiyor. Embriyo biyopsi işlemini başarılı bir şekilde yapabilmek için deneyimli personel ve yüksek teknolojik ekipmana ihtiyaç duyulmakta. Teknoloji sağlanabilir olsa bile personelin deneyimine göre embriyoların işlem sırasında zarar görme ihtimali mevcut. Özellikle az sayıda embriyosu gelişen hastalarda embriyo biyopsi işlemi Preimplantasyon Genetik Tarama kararı için önemli bir kriter. Gelişen embriyolar Embrace testi sonucuna göre değerlendirildiğinde embriyo transferi öncesinde rahme tutunma şansı en yüksek embriyo daha ilk embriyo transferinde belirlenebiliyor. Böylece bazı hastalarda birden fazla tedavi görme ihtiyacı azalabiliyor' ifadesinde bulundu.

EMBRACE TESTİNDEN KİMLER FAYDALANABİLİR?

Embrace testinin bir 'öngörü' ve 'önceliklendirme' testi olabileceğini ve bununla birlikte analiz sonrası elde edilen sonuçların embriyonun gebelik oluşturma aşamasındaki başarıyı ölçmek amaçlı kullanıldığının altını çizen Prof. Dr. Mustafa Bahçeci bu testin belirli durumlarda öneildiğini değindi:

Preimplantasyon Genetik Tarama uygulamaları için aday olan (Embriyolarında artmış kromozom bozuklukları riski taşıyan 38 yaş üzeri kadınlarda, tekrarlayan tüp bebek başarısızlıkları veya düşükler yaşayan vb.) fakat farklı nedenler ile embriyo biyopsi işlemi yaptırmak istemeyen çiftlerin kullanması uygundur. Tedavilerinde ilk uygulamada en yüksek gebelik şansı elde etmek isteyen çiftler ve çoğul gebelik riski almak istemeyen ve bu nedenle tek embriyo transferi isteyen çiftler' testi kullanabileceğine değindi.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR