Elektronik sigara zararlı mı? sorusu son zamanlarda google'da sıklıkla arananlar arasında... Hemen hemen herkesin elinde sıklıkla gördüğümüz elektronik sigara hakkında tüm bilinmeyenleri ve merak edilenleri sizler için araştırdık. Elektronik sigara kullanımı ne kadar yaygınlaşsa da polemikler de giderek artıyor. Elinizde enerji üreten bir pil var ve o pil içerisinde birtakım sıvılar geçirerek duman oluşturuyorsunuz peki o dumanın içinde neler var biliyormusnuz? 

Konuya ilişkin iki farklı görüş var. Duman yoluyla nikotin veren elektronik sigaranın ''sağlık alanında çok önemli bir keşif'' olduğunu savunanlar ile tütün sigarasının zararları kadar vücuda olumsuz etkileri olduğunu iddia edenler kullanıcılar üzerinde kafa karışıklığı yaratıyor.  Tiryakiler, ''Normal sigaranın zararlı maddelerini almıyoruz, nikotin ihtiyacımızı karşılıyoruz'' dese de araştırmalar elektronik sigaraların yararının kanıtlanmadığını gösteriyor.

ELEKTRONİK SİGARA HAKKINDA BİLİNMEYENLER

1- Sigarayı bırakmak isteyenlerin geçiş dönemini kolaylaştırıyor. 

2- Elektronik sigaralar, vücudumuzun sağlığını tehlikeye sokabilecek, tütünlü sigaralarda bulunan 4 bin civarındaki  maddeyi bulundurmuyor.

3- Elektronik sigaralar tarafından üflenen buharda az da olsa nikotin var fakat bu nikotin hava ile birlikte kalamayacağı için pasif içicilere normal sigara kadar zarar vermiyor. 

4- Sigara kullanıcılarında el ve dudak tiryakiliğine devam ettirerek nikotin dozunun yavaş yavaş azaltılıp bir süre sonra vücudun tamamen nikotinden arınmasını sağlıyor.

ELEKTRONİK SİGARANIN ZARARLARI

1- Ayrıca rezistans, olması gerekenden fazla ısı ürettiğinde değişime uğrayacak olan propilen glikol, kanserojen etki gösterebiliyor.

2- İçindeki sıvılaştırılmış nikotinin başta damar sağlığı olmak üzere zararları var.

3- Atina Üniversitesi'nde yapılan araştırmaya göre elektronik sigaraların nefes darlığına neden olduğu kanıtlanmış durumda.

4- Fazla ısı ürettiğinde değişime uğrayacak olan propilen glikol, kanserojen etki gösterebiliyor.

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.