22 Ağustos 2019
  • Istanbul 23°
  • Ankara 20°
  • Izmir 28°
İmsak 04:38
Güneş 06:12
Öğle 13:12
İkindi 16:59
Akşam 20:03
Yatsı 21:31
BIST95.522
Dolar5,7179
Euro6,3444
Altın276,31

Elektronik Sigara Normal Sigaradan Daha mı Zararlı?

Normal sigarayı bırakmak isteyenler kendilerini elektronik sigaraya alıştırdı. Peki elektronik sigara zararlı mı? Elektronik sigaralar bağımlılık yapar mı? İşte merak edilenler.

Elektronik Sigara Normal Sigaradan Daha mı Zararlı?

Elektronik Sigara Normal Sigaradan Daha mı Zararlı?

Dünyada her geçen gün yüzlerce kişi sigara yüzünden yaşamını kaybediyor. Sigaranın sebep olduğu hastalıklar ve sorunlar arasında akciğer yetmezliği, KOAH, nefes darlığı, cinsel iktidarsızlık, midede ülser, gastrit, damar ve kalp hastalıkları, cilt kanseri vardır.

ELEKTRONİK SİGARA ZARARLI MI?  

Peki elektronik sigara zararlı mı, elektronik sigaranın zararları içinde neler var? Türkiye'de bugüne dek yaklaşık 150 bin insan sigaraya bağlı hastalıklar sebebiyle hayatını kaybetti.

Sigara içen kişilerde gözlenen kalp yetmezliği, sigara içmeyenlere göre 20 kat daha fazla. Uzmanlar elektronik sigaranın da en az normal sigara kadar zararlı olduğunu söylüyor. Bu duruma göre ikisinde de nikotin ve kanseroken maddeler var. Asla elektronik sigara, sigaradan kurtulmanın bir yolu veya tercihi olarak değerlendirilmemeli.

Piyasada satışı yapılan elektronik sigara markalarının büyük çoğunda nikotin bulunuyor. Nikotin içeren madde de 5 dakika içinde metobolizmayı negatif etkiliyor.

Elektronik sigaranın dumanı da gerçek sigaranın dumanı kadar insan sağlığına zararlı.

Son Dakika Sağlık Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Sağlık Haberleri