El Titremesi Nasıl Geçer?

El titremesi, tıp dilinde tremor olarak adlandırılır. Ellerin istemsiz bir şekilde titremesi ve bu durumun devam etmesidir. Peki, el titremesi nasıl geçer? El titremesi nedenleri ve belirtileri nelerdir? İşte haberin detayları…

El Titremesi Nasıl Geçer?

El Titremesi Nasıl Geçer?

El titremesi, stres ve heyecan kaynaklı olabildiği gibi bazı hastalıkların da habercisi olabilmektedir. Ayrıca, geçmeyen el titremeleri sonucunda kişinin günlük yaşamı sekteye uğrayabilir. Kişi, bazı işleri yerine getiremez hale gelebilmektedir.

EL TİTREMESİ NEDİR VE NEDEN OLUR?

El titremesi nasıl geçer demeden önce, ilk olarak nedenlerini inceleyelim. Böylece el titremesi ortaya çıkmadan önce engellenebilir. El titremesi, çoğu kişide belli dönemlerde ortaya çıkan yaygın bir problemdir. Ellerde oluşan istemsiz ve ritmik, seri kas hareketleridir. El titremesine duygu durumlarındaki değişiklikler yol açabilmektedir. Bu duygu durumları, heyecan, korku, öfke ve stres olabilir. Aynı zamanda, yorgunluk, kasların aşırı yorulması, metabolizmada eksiklikler, fazla sigara ve alkol kullanımı, çay ve kahve gibi kafeinli içeceklerin aşırı tüketimi de el titremesinin nedenlerinden biridir.

Bunun yanında, uzun süre beslenmemeye bağlı olarak açlık ya da kan şekerinin düşmesi gibi faktörler nedeniyle de el titremesi ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle ortaya çıkan el titremeleri geçicidir. Dinlenme ve yemek yeme sonrasında ortadan kaybolabilir. Sağlıksız bir duruma işaret etmezler. El titremesi nasıl geçer sorusunun cevabı daha uzun süreli ve şiddetli el titremeleri içindir. Parkinson hastalığının da el titremesine neden olduğu bilinmektedir.

EL TİTREMESİ TÜRLERİ NELER?

Esansiyel tremor adı verilen bir el titremesi türü, kalıcı olabilmektedir. Hareket bozukluğu olan esansiyel tremor, genelde tek elde başlar ve sonra diğer elde de ortaya çıkar. İlk zamanlarında duygu durumlarıyla bağlantılı olarak ortaya çıkan bu el titremesi türü, zamanla sürekli hale gelebilir. Kişinin kaygısı nedeniyle tekrar ortaya çıkma potansiyeli vardır. Genellikle 60 yaş ve üzerinde sıklıkla gözlemlenir.

Yemek yeme, su ya da içecek içme ya da yazı yazma sırasında ortaya çıkarak bu eylemlerin yapılmasını zorlaştırmaktadır. Patolojik tremor ise beyin ya da beyincik rahatsızlığı sonucu ortaya çıkmaktadır. Parkinson hastalığından da kaynaklanabilmektedir.

EL TİTREMESİ NASIL GEÇER?

  • El titremesi nasıl geçer: kan değerlerinin tahlilini yaptırarak eksiklik halinde gerekli tedaviyi yaptırarak. Bunun yanında yoga ve nefes egzersizleri gibi rahatlatıcı aktiviteler yapılabilir.
  • Rezene, papatya ve adaçayının çayını demleyerek içmek vücudu rahatlatarak titremeleri geçirir.
  • Masaj yaptırmak ya da meditasyon yapmak vücudun rahatlayarak titremenin ortadan kalkmasına neden olur.
  • Dinlenmek de el titremelerinin geçmesinde önemlidir.
  • Kan şekerinin düşmesine bağlı el titremeleri, kan şekerini yükseltecek şekerli su, meyveli yoğurt, tarçınlı elma ya da tatlı gibi besinlerin tüketimiyle durdurulabilir.
  • Kafein miktarının kontrol altına alınması el titremesini azaltır. Aynı zamanda sigara ve alkol kullanımı da azaltılmalıdır.
  • Sigara bırakma sonrasında nikotin ihtiyacı nedeniyle de el titremesi ortaya çıkabilmektedir. Bu süreçte nikotin bandı ve sakızı kullanılabilir.

İLİşKİLİ GALERİLER

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR