Son Dakika Coronavirüs Haberleri Korona Yaz 8119'a Gönder 10 ₺ Bağışta Bulun

El Ayak Ağız Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Özellikle yaz aylarında ve sonbaharın başında çok sık görülen ve enfekte olmuş kişinin hapşırması ve öksürmesi sonucu etrafa yayılan tükürükle, lezyonların olduğu deriye temas etme ve idrar-dışkı yoluyla bulaşan el ayak ağız hastalığı nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? İşte detaylar…

El Ayak Ağız Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

El Ayak Ağız Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Coxsackievirus A16 ve enterovirüs 71 olarak da adlandırılan iki virüsün sebep olduğu ve özellikle 5 yaş altındaki çocuklarda görülen el ayak ağız hastalığı hakkında merak edilenleri sizin için bir araya getirdik. Detaylar haberimizde…

EL AYAK AĞIZ HASTALIĞI NEDİR?

El ayak ağız hastalığı, coxsackievirus A16 ve enterovirüs 71 olarak adlandırılan iki virüsün sebep olduğu enfeksiyon sonucu ortaya çıkan ve oldukça bulaşıcı, döküntülü bir hastalık türüdür.

EL AYAK AĞIZ HASTALIĞI BELİRTİLERİ

  • Virüs bulaştıktan sonra ilk üç gün yüksek ateş ve boğaz ağrısı görülür.
  • 3 günün sonunda el, ayak ve ağız çevresinde suçiçeğine benzeyen, içi su dolu kabarcıklar oluşmaya başlar.
  • El ve ayak içleri, parmak araları ve ayak tabanları da dahil olmak üzere içi sıvı dolu kırmızı kabarcıklar görülür.
  • Boğazda aft adı verilen yaralar ortaya çıkar.
  • Bademcikte kızarıklık meydana gelir.
  • Halsizlik

EL AYAK AĞIZ HASTALIĞI TEDAVİSİ

Hastalık genel olarak 7 ila 10 gün arasında herhangi bir tedavi görmeden kendiliğinden de iyileşebilir. Hastalığı geçirecek bir tedavi veya aşı bulunmamaktadır. Bununla beraber doktorlar bazı hastalarda, mevcut semptomları hafifletmek için ağrı kesici ve ateş düşürücülerin kullanımı, boğaz ağrısını azaltmak için gargara ve spreylerin kullanımı önermektedir. Doktorun önerdiği ağrı kesici, ateş düşürücü ve diğer ilaçları uygun sıklıkta kullanmak gerekir. Yeterli sıvı ve beslenme düzenine sahip olmayan çocuklarda gerekli sıvı ve beslenme desteğinin sağlanması gerekir.

Hastalıktan korunmada dikkat edilmesi gereken en önemli faktör ise hijyendir: Ellerin sık sık yıkanması, kirli ellerin ağız ve yüze dokundurulmaması özellikle en çok dikkat edilmesi gereken noktalardandır.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR