Kaşıntı, döküntü ve kızarıklıklarla ortaya çıkan, cildin her yerinde oluşabilen egzamaya ne iyi gelir? Egzama rahatsızlığına iyi gelecek çözümler nelerdir? Egzama rahatsızlığıyla başa çıkmak için uygulanacak püf noktalar nelerdir? Egzama ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruların yanıtı haberimizde...

EGZAMA NEDİR?

Egzama ciltte görülen, kızarıklık döküntü gibi şikayetlerle ortaya çıkan bir hastalıktır. Her yaştan insanda görülen bu hastalık en çok çocukluk çağında görülür. Bulaşıcı bir hastalık değil kalıtsal bir hastalıktır.

EGZAMA BELİRTİLERİ NELERDİR?

Vücutta oluşan baloncuklar, ciltte kızarıklıklar ve iltihap oluşumu, ciltte kaşıntı ve tahriş, kaşıntıya bağlı ciltte kanama belirtileri kendini gösteriyorsa kişilerin bir doktora görünmeleri gerekir.

EGZAMANIN NEDENLERİ NELERDİR?

Stres, üzüntü egzamanın oluşumuna zemin hazırlıyor. Bağışıklık sisteminin düşük olması, genetik yatkınlık, alerjik reaksiyonlar, kullanılan ilaçlara vücudun tepki göstermesi egzamanın oluşmasına neden olur. 

EGZAMAYA NE İYİ GELİR?

Hindistan cevizi yağı egzama tedavisinde kullanılan en bilindik ve en doğal çözümdür. Hindistan cevizi yağı antioksidan özelliği sayesinde mikroplara ve iltihaplara karşı savaşır. Günlük ve düzünli kullanımda egzama bölgesine sürülen hindistan cevizi yağı vücudun rahatlamasını ve ferahlamasını sağlar. 

Yulaf tozu da egzama tedavisinde kullanılan ikinci doğal yöntemdir. Egzama olan bölgeye sürülen yulaf tozu kaşıntıyı azaltır. Vücudun rahatlamasını sağlar. 

Zerdeçal egzama dahil diğer cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılır. İçerisinde bulunan kürkimin etken maddesi iltihaplara karşı mücadele eder. Egzamadan kaynaklanan kaşıntının azalmasına yardımcı olur.

Aloavera ise cildi nemlendrir. Kaşıntıyı azaltır. Cildin frahlamasına yardımcı olur. İçerisinde bulunana etken maddeler aloaveranın egzamadan kaynaklanan iltihapların yayılmasını engeller.

Eprsom tuzu ise içinde bulundurduğu magnezyum sülfat sayesinde ciltte bulunan iltihaplara karşı savaşır. Kaşıntıyı giderir. Vücut bu sayede rahatlar. 

Salatalık, sandal ağacı ve papatya da egzama tedavisinde kullanılan bir diğer tedavi yöntemidir. 

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.