Egzama cilt üzerinde oluşan ufak pütürcüklerin birleşmesidir ve yıllardan beri ciltte ve ellerde oluşan egzamaya bağlı yaralar yüzünden, sosyal hayyatlarında istedikleri gibi sosyal yaşamlarını sürdüremez olmuşlardır.

Egzama nedeniyle ellerin ve yüzün sürekli çatlaması açık yaralar oluşması egzamanın en belirgin özellikleridir. Ayrıca kimi egzama yaraları, hastalara sürekli acı ve sızı olarak belirginleşebilir. Egzamaya karşı kullanılan tıbbi kremler ve ilaçlar kimi zaman çaresiz olmakla birlikte . Bu yüzden egzama sorunu olanların tercih etmesi gereken bir meyvedir. İçinde bulundurduğu kimyasallarda ve asitle egzamaya karşı güçlü bir panzehir görevi görmektedir. Egzama hastaları dutu kaynatarak yapabilecekleri tedavi yöntemiyle olumlu sonuç alabilirler. Deri hastalıkları uzmanlarına başvuran hastaların en az yüzde onuna egzama rahatsızlığı tanısı konulmaktadır.

Egzama problemini geçirmek için kullanılan bitkisel tedavi yöntemlerinden biri de yulaftır. Banyo suyunuzun içerisine yulaf eklemek veya yulafla suyu homojen hale gelinceye kadar karıştırıp vücudumuza masaj yapar şekilde uygulamak iyi gelecektir. Yulaf içeriğinde barındırdığı maddelerden dolayı egzama problemleri için bitkisel bir çözüm olarak görülmektedir.