Bir hafta içinde üç defadan daha az sayıda tuvalete gitmek kabızlık belirtisi olarak gösteriliyor. Kadınlarda erkeklere göre üç kat daha fazla görülen kabızlık, modern çağla birlikte en önemli sorunlarından biri olarak öne çıkıyor.

Kabızlığın en önemli sebeplerinden birinin posalı yiyecekleri az tüketmek diğeri ise hareketsizlik.

TÜRKİYE'NİN YÜZDE 15'İ KABIZLIK İÇİN İLAÇ KULLANIYOR

Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Mert Atak, yapılan araştırmalarda ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 15’inin büyük tuvaleti rahatlatıcı ilaç kullandığına dikkat çekti. Asansörün hayatı kolaylaştırıcı etkisiyle birlikte hareketsizliğe sebebiyet verdiğini söyleyen Dr. Atak, merdiven çıkmanın bağırsak hareketlerini artırdığını ve kabızlığı azalttığını belirtti.

MERDİVEN EGZERSİZİ İYİ GELİYOR

Atak, "Çeşitli ameliyatlar sonrası hastaların bağırsak hareketlerinin tekrar eski haline gelmesi için hastalara merdiven egzersizleri veriyoruz. Merdiven kabızlık, obezite gibi hastalıkları azaltıyor. En azından yakın katlar arasında merdiven kullanmak, bağırsakları çalıştırmayı sağlayacak ve bu durum kabızlığa bağlı hastalıkları biraz daha azaltacaktır. Böylece hemoroid ve makat çatlağı gibi rahatsızlıklara yakalanma riski de azalacaktır" dedi.

Kaynak: Posta