Duş Alırken Bunlara Dikkat!

Duş alırken bazı alışkanlıklar insan sağlığını olumsuz etkileyebiliyor. Duş alırken dikkat edilmesi gerekenleri sizin için bir araya getirdik. Duş alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? İşte detaylar…

Duş Alırken Bunlara Dikkat!

Duş almak temizliğin yanı sıra insandan stresi uzaklaştırıp sakinleşmesine yardımcı oluyor. Peki, duş alırken nelere dikkat etmek gerekir?

DUŞ ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN ŞEYLER

Sıcak suyla yıkanmak gevşemenize ve rahatlamanıza yardımcı olabilir, ancak çok sıcak suyla yıkanmak cildiniz için hiç iyi değildir. Sıcak su yerine ılık su ile duş almaya özen göstermelisiniz. Uzun süre duşta kaldığınızda vücudunuz buruş buruş gözükür bu da cildinizin nem kaybettiğine işarettir. O nedenle çok uzun süreli duşlar almayın. Cilt tipiniz nasıl olursa olsun vücudunuz duş aldıktan sonra neme ihtiyaç duyar. Cilt tipinize uygun bir nemlendiriciyle her duştan sonra muhakkak vücudunuzu nemlendirin. Kese atmak ülkemizde sık kullanılan bir ölü deri atma yöntemidir. Ancak ölü derilerinizden kurtulmak için cildinizi çok sert keselerseniz teninizi incitebilirsiniz. Keseyi atarken oldukça yumuşak ve dairesel hareketlerle uygulamalısınız. Duş alırken herkesin unuttuğu bir adım da ayakları yıkamaktır. Aslında duş, pedikür için ideal yerdir. Bir ponza taşıyla ayaklarınızdaki ölü deriden rahatça arındırabilirsiniz. Lifinizi kullandıktan sonra bol miktarda nem ve ısı bulunan duşunuzun içine asmanız bakterilere davetiye çıkarmanız anlamına gelmektedir. Bu nedenle duştan sonra lifinizi kuru ve serin bir yere bırakmalısınız. Vücut kadar saçımızın da neme ihtiyacı vardır. Her gün saçlarınızı yıkarsanız saçlarınız nem kaybeder ve kuruysa daha kuru yağlıysa daha da yağlı olmasına yol açar. Duşunuzu aldıktan sonra en son suyunuzu yavaş yavaş soğutmanız gerek. Böylece sıcaktan açılan gözeneklerinizi küçültmüş olursunuz ve sağlıklı bir cilt elde edersiniz. Duştan sonra cildiniz ısı ve suyla nem kaybettiği için oldukça hassas olacaktır. Bu nedenle havlunuzu sürterek değil mümkün olduğunca tampon hareketlerle kullanmaya özen göstermelisiniz.

Son Dakika Sağlık Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

Yorum Yaz