Özellikle çoğumuz günlük yaşantımızda duruş bozuklukları yapmaktayız. Bu durum ileride okusak kemiksek bozukluklara yol açacağı gibi bel fıtığına da davetiye çıkarabilir. Mutlu olduğumuzda daha dik bir vücuda sahip iken, mutsuz veya stresli olduğumuz günlerde kapanık bir vücut tipine, yani omuzlarımızın düştüğü kambur diyebileceğimiz bir pozisyona sahip oluruz. 

AYAK POZİSYONUNA DİKKAT!

Ayakların pozisyonu, yürüme bozukluğu, denge bozukluğu, ayak tabanındaki basma problemleri hepsi birer etkendir. Yere ayağımızın düzgün temas etmemesi de pozisyonu aşağıdan yukarıya değiştirir. Ayaktaki problem bacak kemiklerinin pozisyonu değiştirir, bacak kemikleri kalça kemiğinin pozisyonunu etkiler, kalça seviyelerindeki eşitlik bozulur. Kalça seviyesinin etkilenmesi omurgayı direkt etkiler ve omurganın eğriliklerinde değişiklikler meydana gelir bunun ardından omuz seviyelerindeki eşitlik de oldukça bozulur.

ALIŞKANLIKLARINIZI GÖZDEN GEÇİRİN!

Alışkanlıklar kemik yapısının bozulmasını etkileyen faktörler arasındadır. Kadınlarda topuklu ayakkabı kullanımı, tek taraflı takılan çantalar ve hamilelik bu hastalığı oldukça fazla tetiklemektedir. Özellikle is yaşamındaki stres kaynaklı problemler ve oturma pozisyonları gün içerisinde birçok zamanımızı kapladığı gibi hem fiziken hem de psikolojik olarak sağlığımızı etkilemektedir.