Dünya'da İlk Kez Görüldü! Kovid-19'un Yeni Belirtisi

İstanbul’da şiddetli testis ağrısı şikayetiyle hastaneye başvuran bir kişinin koronavirüs testi pozitif çıktı. İngiliz basınında da yer alan haber, dünyada bu belirtiyle tanı konulan ilk vaka olarak kayıtlara geçti.

Dünya'da İlk Kez Görüldü! Kovid-19'un Yeni Belirtisi

Dünya'da İlk Kez Görüldü! Kovid-19'un Yeni Belirtisi

Çin'de 2019 yılının Aralık ayında ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını, kısa sürede tüm dünyayı etkiledi. Dünya genelinde 56 milyonu aşkın kişiye bulaşan virüsle ilgili aşı çalışmaları devam ederken, hastalığında şifreleri çözülmeye çalışılıyor. Hastalığın belirtileriyle ilgili çarpıcı bir çalışma da Türkiye'de yapıldı. Sonuçları Urology Case Reports dergisinde yayınlanan ve İngiliz basınında da yer alan çalışmaya göre testislerde yaşanan ağrı ve şişkinlik, Kovid-19’un nadir görülen belirtileri arasında yer alabilir.

TEST YAPILAN HASTADA BAŞKA BELİRTİLER YOKTU

İstanbul'da özel bir hastanede görev yapan Dr. Hakan Özveri, yaz aylarında 49 yaşında olan bir hastanın testislerinde yoğun ağrı ve şişkinlik şikayetiyle kendilerine başvurduğunu söyledi. Öksürük, yüksek ateş, koku ve tat alma duyularını kaybetme gibi koronavirüste yaygın görülen belirtilerin hiçbirinin görülmediği hastaya, virüs taşıyan biriyle teması olduğu için test yapıldı. Test sonucu pozitif çıkan hastadaki ağrının, ilk görülen belirti olduğu ortaya çıktı. Hastanın başka bir sağlık sorunu ya da cinsel yolla bulaşan hastalığı olmadığı da öğrenildi.

‘TESTİS AĞRILARI SALGINLA BİRLİKTE DEĞERLENDİRİLMELİ’

Erkeklerde yaşanan testis ağrısının koronavirüsün ilk klinik belirti olabileceğini belirten Dr. Özveri, ‘Kovid-19 genel olarak solunum yolu organlarına saldıran viral bir enfeksiyon. Buna karşın bizim karşılaştığımız vakada akciğerdeki belirtiler yerine testisler gibi genital organlarda semptomlar ortaya çıktı. Hastalardaki genital problemler ve testis ağrıları Kovid-19'la birlikte değerlendirilmeli’ şeklinde konuştu.

UZUN DÖNEMLİ HASARA NEDEN OLABİLİR

Daily Star'ın haberine göre, söz konusu vakanın bu şekilde koyulan ilk tanı olduğu ifade edilirken, hastalığın testislerde uzun dönemli etki ve hasara neden olduğu belirtildi.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR