Evlilik müessesesi kendi sağlığımızı ve sorumluluğunu alacağımız insanların sağlığını ve hatta doğacak bebeklerin sağlığını bile etkiler. Ciddi deri hastalıklarla birlikte kalıtsal hastalıklara maruz kalmaya neden olabilir. Tedbir alınması yasal uygulama olmakla beraber tarafların beden, ruh ve sosyal sağlığının korunması açısından olmazsa olmaz bir gerekliliktir.

Düğünlerin her türlü hazırlıklar yapılırken hastalıkların ve hastalanma ihtimallerinin unutulduğu heyecanlar olduğunu ifade eden uzmanlar için alınmayan tedbirler yıllardır beklenen anları ve sonrasını kabusa çevirir.

Gerek gelin ve damadın, gerekse annelerin babaların ve akrabaların var olan hastalıkları ile ilgili alınmayan ilaçlar, ölçülmeyen tansiyonlar, bozulan diyet programları, soğuk havada çekilen fotoğraflar, telaşla yapılan kazalar tehlikeye davetiye çıkarır. Gelinliğe sığmayan gelinler ve pantolonda kaybolan damatlar düğün telaşını arttırabilir. Düğün öncesi herkes için gerekli beslenme şekilleri farklıdır. Bu dönemde şişmanlar kilo vermek, zayıflar kilo almak istiyor.

Bununla beraber diyabet hastalığı olan eş adaylarının beslenmesine dikkat etmesi, ilaç tedavilerinin düzenli yapılması gerekmektedir. Doktor tedavisi görecek olan hastaların da bu konu hakkında bilinçlendirilmesi büyük önem taşımaktadır.