Gıda güvenliği bilgi kirliliğinin had safhada olduğu ve tüketicinin de kafasının karışık olduğu bir alan. Bilimin sesine kulak verelim dedik. Ve gıda güvenliğine dair tüketiciye neleri merak ettiğini, endişelerini sorduk. 

DONDURULMUŞ GIDALAR GÜVENMELİ MİYİZ?

Gıdaların dondurularak muhafazası önemli bir gıda muhafaza tekniğidir. Donmuş gıda kullanılacak kadar derin dondurucudan çıkarılıp derhal kullanılmalıdır. Donmuş gıda çözündürülünce mikroorganizmalar sıvı hale gelen suyu kullanır ve gıdayı bozabilir. Buna dikkat edilirse donmuş gıda tazeye en yakın gıdadır. Kesinlikle dondurulmuş gıdalar güvenli olarak tüketilebilir. Sağlık açısından hiçbir problem bulunmamaktadır.

HANGİ GIDALARI TÜKETMELİYİZ?

Dünya Sağlık Örgütünün önerisine göre günde en az 5 porsiyon sebze ve meyve tüketilmelidir. Sağlık problemi olmayan her kişi günde 1 yumurta tüketmelidir. Tuz tüketiminin günde 5 gram/kişi başı günü aşmamasına dikkat edilmelidir. Baklagil tüketilmesine fazlasıyla özen gösterilmelidir. Mutlaka süt ve süt ürünleri yeterince tüketilmeli ve günlük kalsiyum ihtiyacı karşılanmalıdır. Çocuklar kemik gelişim ve oluşumu için, ileri yaştakiler ise kemik erimesini engellemek için mutlaka içme sütü tüketmelidirler.