Kansere hastalığına yakalanmama veya tedavisinde sağlıklı beslenmenin oldukça büyük bir önemi vardır. Bugüne kadar yapılan araştırmalarda da bazı sebzelerin ekstra daha fazla tüketilmesi gerektiğini ortaya koyuyor. Genellike kırmızı renkli meyve ve sebzelerin kanser hastalığına karşı savaştığı söyleniyor. Bu sebzelerden bir tanesi de domatestir.

Her gün domates yedirilen erkek farelerde cilt kanseri hücrelerinin gelişiminin yarı yarıya tükendiği belirtiliyor.Science Daily'nin haberine göre, Ohio Üniversitesi tarafından yapılan araştırma çerçevesinde, 35 hafta boyunca domates tozuyla beslenen erkek fareler, tozla beslenmeyen hemcinsleriyle ultraviyole ışığa maruz bırakıldı.

Sonuçları "Scientific Reports" dergisinde yayımlanan araştırmada, domates tozuyla beslenen farelerde cilt kanserine yol açan tümörlerin gelişiminin diğerlerinden yüzde 50 daha az olduğu ortaya çıktı. Araştırmacı Jessica Cooperstone, domatese rengini veren karotenoidlerin, cildi ultraviyole ışınlarından koruyor olabileceğini ifade etrti.

Bununla birlikte aynı deneyin yapıldığı dişi farelerde benzer bir gelişme görülmedi. Bir diğer araştırmacı Tatiana Oberyszyn, çalışmanın, farklı önleyici stratejiler keşfedilmeye çalışılırken cinsiyetin göz önünde bulundurulması gerektiğini belirterek, "Erkeklerde işe yarayan şey kadınlarda her zaman işe yaramayabilir ya da tam tersi olabilir." ifadesini kullandı.