Doğumda Plasenta Yapışıklığına Dikkat!

Gebelikte anne adaylarının tek isteği sorunsuz ve sağlıklı bir şekilde bebeklerini dünyaya getirmektir. Doğum esnasında meydana gelebilecek her türlü olumsuzluğu önlemek için ise bazı tedbirler alınması gerekiyor. Peki plasenta yapışıklığını önlemek için ne yapılmalı gelin birlikte öğrenelim.

Doğumda Plasenta Yapışıklığına Dikkat!

Doğumda Plasenta Yapışıklığına Dikkat!

Hamilelikte anne ile bebeği arasındaki besin alışverişini sağlayan, bebeğin eşi olarak bildiğimiz plasentanın rahim duvarına yapışması, doğum esnasındaki aşırı kanama nedeniyle anne hayatını tehlikeye sokuyor.

 PLASENTA YAPIŞIKLIĞI GEBELİKTE TAKİP EDİLMELİ

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Üyesi Prof. Dr. Polat Dursun, hamilelikte plasenta yapışıklığı ile ilgili bilgi verdi. Dursun, plasentanın hamilelik süresince anne ile bebek arasındaki besin alışverişini oluşturan, rahim içerisinde bebekle beraber büyüyen ve doğumun hemen ardından vücut dışına atılan kese olduğunu söyledi.Kimi durumlarda plasentanın doğum kanalını tıkayacak şekilde rahim ağzının üzerine yerleşebildiğini belirten Dursun, "Bu duruma plasenta previa denir. Plasenta previası olan hamilelerin normal doğum yapması mümkün değildir. Doğum esnasında beliren aşırı kanama annenin ve bebeğin ciddi sağlık sorunları yaşamasına sebep olur." dedi.

 Plasenta yapışıklığının hamilelik döneminde tespit edilmesinin önemini belirten Dursun, plasenta previalı gebelerin, mutlaka donanımlı bir hastanede ve deneyimli bir ekipce doğum yaptırılması gerektiğinin altını çizdi.
 
Son Dakika Sağlık Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

 

Yorum Yaz

Diğer Sağlık Haberleri