Doğal Yöntemler ile Varis Ağrısını Azaltın

Sık karşılaşılan varis hastalığında, olumsuz koşullara rağmen hastalığın gelişimini yavaşlatmak için düzenli olarak egzersizler yapmak, bacakları kalp seviyesi üzerine kaldırmak ve bitkisel destek kullanmakta fayda vardır. Peki uzmanlar hangi doğal yöntemlerin varis ağrısını dindireceğini söylüyor?

Doğal Yöntemler ile Varis Ağrısını Azaltın

Doğal Yöntemler ile Varis Ağrısını Azaltın

Son günlerde ilgi odağı olan bitkisel tedavilerden mucize beklemek en büyük yanlıştır. Doğal besinler yeşil domates, elma sirkesi, zeytinyağı ve sarımsağın varis hastası olanların ağrılarını azalttığını bilmek gerekiyor. Uzmanlar ise bu ağrıların azalması için bu besinlerin işe yarayacağını fakat temel tedavinin yerini alamayacağını bildirdi.

VARİSİN ETKİLERİ

Varis, bacaklarda ağrı, yorgunluk, ağırlaşma, renk değişikliği ve yüzeysel damarlarda belirginleşme ile kendini belli eden, toplardamarları ilgilendiren bir hastalıktır. Basit olarak toplardamarlar içerisinde yer alan kapakçıkların çalışmaması olarak da tanımlanıyor ve sebepleri gibi yakınmaları da değişkenlik gösteriyor. Hastalığın orta ve ileri dönemlerinde, bacaklarda meydana gelen şişmeyle bazen ilk belirti olarak karşılaşılırken birçok hastada sebepsiz kasılma ve kramplar gözlenmektedir. Varis gelişimine katkıda bulunan faktörler arasında; toplardamar duvar yapısında ortaya çıkan bozulma tam olarak çalışmayan kapakçıklar ve artmış toplardamar içerisi basınç bulunmaktadır.

VARİS GELİŞİMİ YAVAŞLATILABİLİNİR

Yaşlanma süreci içerisinde bedenimizde oluşan değişiklikler doğrudan varis gelişimini de etki eder. Bunlar; tüm damar yapılarındaki zayıflama, obezite, hareketsizlik, gebelik ve doğumlar olarak sıralanmaktadır. Tüm olumsuz koşullara rağmen, varis gelişimini azaltmak için yapılabilecekler arasında; düzenli hafif egzersizler yapmak, bacakları kalp seviyesi üzerine kaldırmak ve bitkisel destek kullanımı bulunur.

BİTKİSEL BESİN TAKVİYELERİ

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu, 'Toplardamar duvarının zayıflaması, aslında yediğimiz besinlerle ilgili bir durumdur. Bioflavonoid ve C vitamini açısından yoksun besinlerle beslenen kişilerde varisle daha sık karşılaşılır' şeklinde konuştu. Varis için bitkisel tedavilerin de mümkün olduğunu ifade eden Ergenoğlu 'Kapakçıkların yapısal olarak bozulması çoğu hastada karşımıza asıl neden olarak çıkıyor. Kapakçıkların bütünsel olarak şekillerini koruyup fonksiyonlarını tam olarak yapabilmeleri açısından bioflavonoidler de büyük önem taşıyor. Buna karşın, yapılan birçok bilimsel çalışma, bu tedavi veya yöntemlerin yüzde 100 etkili olmadığını gösteriyor. Bu nedenle önerilen hiçbir alternatif bitkisel desteğin, varis hastalığının tedavisinde kalıcı bir düzelme sağlamadığını bilmek gerekiyor. Varis tedavisinde kullanılan gerek tıbbi ilaçlar gerek faydalı olduğu düşünülen veya önerilen bitkisel destekler, varise bağlı yakınmaların ortadan kaldırılmasına veya hafifletilmesine yardım ediyor. Bu nedenle; Gazete, dergi, sosyal medya gibi ortamlarda karşımıza çıkan birçok haber çoğu zaman hedefinden şaşıyor, önerilen ilaç, krem/merhem veya bitkisel desteğin varisi veya toplardamar yetmezliğini tam tedavi ettiği iddialarına inanmamak gerekiyor' dedi.

VARİS TEDAVİ SEÇENEKLERİ

Varis tedavisinde; enjeksiyonlar, cerrahi ve minimal invaziv endovenöz yöntemler güncel tedavi seçenekleri olarak tercih edilerek kullanılmaktadır. Buna ek olarak, bitkisel destek tedavileri de günümüzde varis tedavisinde artan bir ilgi odağı olarak yer alır. Bitkisel destek tedavileri varis tedavisinde temel olarak toplardamar duvarını güçlendirme, toplardamar içerisinde kan akımını düzenleme ve kapakçıkların fonksiyonlarına katkı sağlama hedeflenir.

BUNLAR VARİS YAKINMALARININ AZALMASINDA ETKİLİ

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu, 'Yakınmaların giderilmesinde yararlı olabilen bitki ve besinlerin varis hastalığının tedavisinde asıl tedavi yöntemi olarak kesinlikle kullanılmaması gereklidir' diyerek ağrıların azaltılmasına yardımcı bitki ve besinlerle ilgili bilgiler verdi. Elma sirkesi, kan akımı ve dolaşımını iyileştiren doğal bir üründür. Bu ürünü, varise bağlı yakınmaların azaltılması amacı ile kullanılabilir. Seyreltmeden avucunuza bir miktar elma sirkesi döküp elinizle varisli damarlara hafifçe masaj yapın. Bu uygulamayı gece uyumadan ve sabah uyandıktan sonra yapabilirsiniz.

Varisli hastalarda yavaşlamış, nerede ise durma noktasına gelmiş olan toplardamar kan akımının hızlandırılması hedeflenir. Zeytinyağı ile bacaklara yapılan masaj buna katkı sağlayacaktır. Bacaklara günde iki kez, yaklaşık 15 dakika süre ile masaj yaparak uygulayın. Varis bitkisel tedavi seçenekleri içerisinde yer alan sarımsak, antioksidan özelliği olan bir sebzedir. Özellikle, inflamasyonun azaltılmasında çok etkilidir. Yaklaşık 4–5 diş sarımsağı, bıçakla ince ince doğradıktan sonra bir litrelik kavanoz içerisine koyun. Üzerine 3 adet portakaldan sıkarak elde ettiğiniz portakal suyunu ilave edin. Bu karışıma iki çorba kaşığı sızma zeytinyağını ekleyin. Ardından tüm karışımı karıştırarak 12 saat süre ile dinlenmeye bırakın. Uygulamadan önce, kavanozu sağa–sola, yukarı–aşağı olmak üzere iyice çalkalayın. Parmaklarınızın arasına karışımdan bir miktar alarak varisli damarların bulunduğu bölgeye 15 dakika boyunca masaj yaparak uygulayın. Uygulamaya yaklaşık 2 ay süre ile devam edin.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR