Son Dakika Coronavirüs Haberleri Korona Yaz 8119'a Gönder 10 ₺ Bağışta Bulun

DNA Testi Nasıl Yapılır?

DNA testi nedir? DNA testi için süreç nasıl ilerler? DNA testi nerde yaptırılır? DNA testinin gizlilik ilkesi nedir? Testin doğruluk oranı nedir? Tüm cevaplar haberin devamında...

DNA Testi Nasıl Yapılır?

DNA Testi Nasıl Yapılır?

Dünya üzerinde her kişinin DNA dizisi diğer insanların DNA dizilerinden farklıdır. DNA testleri hakkında merak edilenleri sizlere aktarıyoruz.

DNA TESTİ NEDİR?

DNA testlerinin istenmesinin en sık görülen sebebi babalık testi olmak üzere akrabalık ilişkisinin saptanması, miras davaları, suç olaylarında DNA testi yapılmaktadır. Babalık testi için sadece babadan kan almak yeterli. Test için annenin kanına ihtiyaç yoktur.

DNA TESTİ GÜVENİLİRİĞİ NEDİR?

DNA testlerinde eğer çocuk ile babanın analiz edilen genleri eşleşme gösterirse edilen sonuç yüzde 99,99 olarak ifade edilir. Yapılan DNA testinde tutarsızlık gözlenmişse; yani çocuğa babadan geldiği bilinen genleri uyumsuzluk gösteriyorsa sonuçlar yüzde 0 olarak ifade edilir. Bu sonuç test edilen baba adayı çocuğun gerçek babası olmadığı anlamına gelir.

DNA TESTİ İZİNSİZ YAPILABİLİR Mİ?

Kişilerin rızası olmadan DNA testini yapılaması mümkün değildir. 18 yaşından küçük çocuklar için yasal velinin (anne ya da babanın) yazılı izni alınması gerekmektedir.

DNA TESTİ NEREDE YAPTIRILIR?

Babalık testi, Adli tıp kurumu dışında Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilen genetik tanı laboratuvarlarında yapılmaktadır.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR