Diş gıcırdatma rahatsızlığının tam olarak belli bir sebebi ne yazık ki kanıtlanamamıştır. Bunun yanında diş gıcırdatmaya en büyük sebebin psikoljik yani stres kaynaklı olduğu da bilinmektedir. Büyük oranda stres kaynaklı olduğu kanıtlanan diş gıcırdatma sorunu alışkanlıktan ötürü de karşımıza çıkmaktadır. Aşırı hassas ve kırılgan insanlarda görülen diş gıcırdatma hastalığı özellikle kadınlar üzerinde daha fazla görülmektedir.

Diş gıcırdatma hastalığı uzun vadede bazı hasarlara neden olabilmektedir. Sürekli diş gıcırdatan kişilerde diş kırılmaları, diş etinin çekilmesi, yanaklarda şişme, ağrılar görülmektedir. Dişlerde aşınmalar görülür. Baş ağrıları artar. Dişlerde kamaşma denilen durum artar ve ısıya karşı hassasiyet fazlalaşır. Dişlerde sızlamalar baş gösterir. Kaslarda da ağrı olarak belirtilerini gösteren diş gıcırdatma rahatsızlığının tedavileri de bulunmaktadır. Bunlardan bazıları;

Bu hastalığa veda etmek için öncelikli edinmeniz gereken alışkanlık hayatınızdan stresi çıkarmak olacaktır. Alkol ve kafeinli içeceklerden ve sigaradan uzak durmalısınız. Diş bakımınızı düzenli yaptırmalısınız. Diş gıcırdatma hastalığı seviyeniz artık tedavi sürecinde olumlu yanıt vermiyorsa uzman bir doktor yardımı almanız büyük önem taşımaktadır.