Diş Çürümesini Engelleyen 6 Altın Kural!

Sağlıklı, çürüksüz ve bembeyaz dişler herkesin hayalidir. Ancak bu dişlere sahip olmak o kadar da kolay değil. Diş fırçalarken nelere dikkat etmek gerekir? Çürüksüz dişlere kavuşmak için yapmanız gerekenleri sizler için sıraladık.

Diş Çürümesini Engelleyen 6 Altın Kural!

Diş Çürümesini Engelleyen 6 Altın Kural!

Fırçalama tekniklerinden yenmesi gereken gıdalara kadar diş çürüğünü önleyen ve dişlerinizi koruyacak tavsiyeleri sizler için sıraladık.

ÇÜRÜKSÜZ DİŞLER İÇİN 6 ALTIN KURAL

1.Ara öğünlerde yapışkan gıdalardan kaçının: Şeker çürük oluşum mekanizmasının ana kaynağıdır. Dişler, çevresinde temizlenemeyen şeker artıkları dişlerin hızlıca çürümesine neden olur.

2. Akşam dişlerinizi fırçaladıktan sonra yemek yemeyin: Uyumadan önce ve uyandıktan sonra yenen besinler çürük oluşum hızını 3 kat artırır. Sebebi uyku halinde çürük bakterilerinin olağandan daha aktif olmasıdır. Uyku öncesi dişler fırçalanmalı, dişler etrafında plak kalmamalıdır.

3. Diş ipi kullanın: Fırçanın ulaşamadığı, dişlerin ara yüz bölgeleri diş çürüklerinin en sık görüldüğü bölgelerdir. Dişler fırçalandıktan sonra mutlaka diş ipi kullanılmalıdır.

4 Diş fırçanızı 3-4 ayda bir değiştirin: Deforme olan diş fırçaları doğru temizleme yapamayacağından kesinlikle değiştirilmelidir.

5. 6 Ayda bir diş hekimi ziyaret edilmelidir: Düzenli kontrol, oluşmak üzere olan çürüklerin erken teşhisi açısından oldukça önemlidir. 

6. Diş fırçası su ile ıslatılmadan kullanılmalıdır: Fırça su ile ıslatıldığında diş macunu içerisindeki flor oranı düşecektir. Flor diş çürüğünü durdurur ve engeller. Diş macunu kuru bir fırça ile diş yüzeyine uygulanmalıdır.

 

Son Dakika Kadın Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

 

 

Yorum Yaz

Diğer Sağlık Haberleri