Dil Yarası Neden Olur?

Dil yarasının nedenleri nelerdir? Dil yarasına bitkisel çözüm detayları haberimizde. Dil yarasına hangi bitki iyi gelir?

Dil Yarası Neden Olur?

Dil yarasına hangi bitki iyi gelir? Dil yarasının nedenleri nelerdir? Dil yarasına bitkisel çözüm detayları haberimizde.

DİL YARASI NEDEN OLUR?

Dil yaralanmaları pek çok nedenle oluşabilir, en sık karşılaşılan durumların başında, dilimizi ısırmak, sıcak besinler sebebi ile yanmalar, ağız ülserleri (aftlar), ağız kanseri, kazalara bağlı yaralanmalar ve dişlerimizi fırçalarken veya kürdan kullanırken tahriş etmek gelir. 

DİL YARASINA NE İYİ GELİR. BİTKİSEL ÇÖZÜM YOLLARI NELERDİR?

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var, uzun süren ve yenileyen bir dil yaranız var ise mutlaka doktora görünmelisiniz.

Dil yarasına iyi gelen başlıca çözümler,
⦁ Ağız gargaraları
⦁ Tuz ve karbonat
⦁ Limon ve elma sirkesi
⦁ Aloe vera
⦁ Yoğurt

Ağız gargaraları, eczanelerde bulabileceğimiz antiseptik özellikli ağız gargaraları dil üzerinde bulunan yaranın iltihabının büyümesini ve ağız içine yayılmasını engelleyecektir.

Tuz ve karbonat, ağız gargarasını evde tuz ve karbonat yardımı ile de yapabiliriz. Tuz ve karbonat doğal bir antiseptiktir. Birer tatlı kaşığı tuz ve karbonatı ılık bir bardak suda karıştırıp günde 3-4 kez gargara yapabiliriz.

Limon ve elma sirkesi, bir çok hastalığın tedavisinde kullanılan limon ve elma sirkesi, dil yaraları, enfeksiyon, boğaz iltihapları ve aftların tedavisinde kullanabileceğimiz etkili bir yöntemdir. Bir bardağa yarım limon sıkılıp üstüne biraz elma sirkesi katıldıktan sonra kalanını su ile doldurup günde üç sefer gargara yapabiliriz.

Aloe vera, dil yaralarının geçmesine yardımcı olabilecek en etkili bitkilerdendir. Aloe vera yaprağını uzunlamasına kesip içinden çıkaracağınız jeli dilinizdeki yaranın üstüne sürün. 3-4 dakika sonra ağzınızı su ile çalkalayın. Her seansta iki kez olma üzere günde iki sefer uygulayın.

Yoğurt, özellikle ev yapımı yoğurt, dil yararlına ve mide problemlerine bağlı aftların tedavisinde etkilidir. Dilinize yoğurt sürüp 5-10 dakika bekledikten sonra ağzınızı suyla çalkalayıp tükürün.

 Son Dakika Sağlık Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Sağlık Haberleri