Kan şekeri artışı yalnızca diyabet hastalarında görülen bir durum olmadığı gibi yüksek kan şekeri oranları vücudumuzu bir çok hastalığa karşı zayıflatmaktadır. Kan şekeri seviyesi sanılanın aksine bize enerji vermez ve olan enerjimizin de düşmesine sebep olur. Bu durum gün içerisindeki enerjimizi de etkileyerek bizi daha yorgun ve bitkin gösterecektir.

Kan şekerinin fazla yükselmesiyle beraber böbrekler fazla sıvıyı depo etmeyi azaltırlar ve bu durum sık sık tuvaletimizin gelmesine sebep olarak olumsuz etkilerini gösterir. vücut sıvı kaybettikçe ağızda kuruluk ve bir çok rahatsızlığa sebebiyet vermektedir. Bu durum vücudun yağ yakmaya başlayarak fazla glukozu atmaya başlar.

Vücut yüksek dozda glukoz sebebiyle bu maddeyi vücuttan atmaya çalışarak kurtulur. Bu fazla kan şekeri artışı özellikle kadınlar idrar yolları enfeksiyonlarını büyük oranda tetikleyerek enfeksiyonel diğer rahatsızlıklara da davetiye çıkarmaktadır. Kan şekeri yükseldiğinde cil kuruluğu da yapabildiği gibi deride sertleşme ve damar sertliği gibi sorunlara da neden olmaktadır. Yüksek kan şekeri beyin mekanizmasını da doğrudan etkileyerek hızlı karar verip düşünebilmemizi etkilemektedir.