Hastalık belirtileri insanlarda henüz hastalık nüksetmemişken sinyallerini vermeye başlıyor. Bünyenize verilen bu önemli sinyaller bir çok ciddi rahatsızlığın başlangıcı veya habercisi olabiliyor. Böyle durumlarda bilinçli davranarak bir doktor kontrolü altında muayene yapılması büyük önem taşıyor.

Tırnaklarda oluşan lekeler ve şekil değişiklikleri de bazı hastalıkların gelmesinin sebeplerinden bir tanesi oluyor. Özellikle tırnak üzerinde görülen beyaz lekeler ve tırnaklardaki şekil bozuklukları vücudumuzda demir eksikliğinin yaşandığının habercisi olmaktadır.

Cilt üzerinde morarma veya buna benzer renk değişiklikleri de ciddi hastalıların habercisi olabiliyor buna örnek olarak saç derisinde fazla kepek, diz ve dirseklerde beyaz lekelerin varlığı sedef hastalığını; ciltte ağrılı, yüzeyden kabarık, içi su dolu kırmızı lezyonların olması ise zona hastalığını işaret edebilir. Ciltteki kuruluk ve kaşıntı, az sıvı tüketimi ya da tiroit bezinizin az çalışmasına bağlı olabileceği gibi, böbrek yetmezliğinin de bir hastalık sinyali olma imkanı var. Kalp yetmezliğinde oldukça sık görülen bu bulgular ileriki safhalarında hastalığın daha da ilerleyerek tedavi sürecinin zorlaşmasına sebep oluyor.