Demir eksikliği özellikle çocuklar olmak üzere tüm bireylerin gelişimlerini olumsuz anlamda etkilemektedir. Bu durum ileride çok ciddi hastalıklara yol açacağı gibi özellikle günlük hayatınızın bile etkilenmesine sebep olabilir. Demir eksikliğinin sebep olduğu tüm hastalıklar günlük yaşantımızı da olumsuz olarak etkilediğinden
C vitamini demir emilimini artırıyor. Demir içeren besinlerin yanında da özellikle C vitamini ağırlıklı beslenilmesi demir emilimini büyük oranda arttırarak sağlığımız açısından kansızlık durumunun giderilmesine büyük ölçüde yardımcı oluyor.

Demir emiliminin gerçekleşememesi veya bu durumu destekleyici herhangi bir besin tüketilmemesi bir çok hastalığıda beraberinde getirdiği gibi kansızlık probleminin daha fazla ilerlemesine sebep oluyor. Elleri sürekli soğuk olan bireylerin kansız olma ihtimalinin daha fazla olduğu kanıtlanmıştır. Soğuk ve beyaz bir tene sahip olmak kansızlığın ilk belirtilerinden olmakla birlikte bu duruma günlük hayatta tekrar ettiğiniz yeme içme alışkanlıklarınızdan vazgeçerek veda edebilmeniz mümkündür. Tükettiğiniz çay ve kahve miktarının planlanması ve çok fazla bu içeceklerden tüketilmemesi gerekmektedir. Gün içerisinde de kan yapıcı besinleri mutlaka tüketmek yararlı olacaktır.