Güneş ışınlarından alınan D vitamini aşırıya kaçıldığında kansere neden olabiliyor.
Güneşin kendini en fazla hissettirdiği bahar ve yaz aylarında, güneşlenerek D vitamini alma konusunda doğru bilgilendirmeyi yapmak üzere dermatologlar halkı uyardı. Uzmanlar "Güneş ışınlarıyla derimizden D vitamini yapılması çok cazip bir seçenek gibi görünse de, güneş ışınlarının deriyi bozarak yaşlandırması ve deri kanserlerine neden olabilmesi unutulmamalıdır” dedi.

Güçlü ve sağlıklı olmak için D vitaminine ihtiyacımız var. D vitamini yağda çözünen bir vitamindir. Besinlerden ve takviye olarak dışarıdan aldığımız D vitamini bağırsaklardan emilir. Besinlerden özellikle yumurta sarısından, peynirden, somon, ton balığı gibi yağlı balıklardan, balık yağından, karaciğerden ya da etten D vitamini alabiliriz. Bunun yanında D vitamini güneş ışınlarının yardımıyla derimizde üretilir. Deriden yapılan öncü D vitamini karaciğer ve böbrekten geçerek aktif haline gelir.

Güneş ışınlarıyla derimizden D vitamini yapılması çok kolay ve pratik bir uygulama gibi görünse de güneş ışınları deri bütünlüğünü bozarak kansere yakalanmamıza sebep oluyor. Tüm bunların yanında çok fazla güneşlenmek daha fazla D vitamini salgılamamız anlamına da gelmemektedir.