D Vitamini Eksikliği Hangi Rahatsızlıklara Sebep Olur?

D vitamini her yaştan insan için oldukça önemlidir. Ancak özellikle 40 yaşından sonra D vitamini eksikliğine daha çok dikkat edilmesi gerekir. D vitamini eksikliği birçok sağlık sorununa sebep olabilir.

D Vitamini Eksikliği Hangi Rahatsızlıklara Sebep Olur?

D Vitamini Eksikliği

D vitamini her yaştan insan için oldukça önemlidir. Ancak özellikle 40 yaşından sonra D vitamini eksikliğine daha çok dikkat edilmesi gerekir.Çünkü D vitamini eksikliğiyle, diyabet, kalp rahatsızlığı, MS hastalığı, göğüs ve bağırsak kanserleri gibi hastalıkları bağlantılı olduğu ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda D vitamini, vücuttaki kalsiyumun emilmesi içinde de gereklidir. D vitamini eksikliği birçok sağlık sorununa yol açabilir.

D vitamini eksikliğinin yol açtığı rahatsızlıklar:

-Kas zayıflığına, ağrıya neden olabilir ve hatta kas lifleri tam olarak çalışmadığından kemik ağrıları yaşanmasına yol açabilir.

-Yapılan araştırmalar sonucunda depresyona sebep olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca, D vitamini eksikliği çeken kadınların depresyona girme risk oranı erkeklere göre iki kat daha fazladır.

-D vitamini eksikliği, solunum problemleri ile karşı karşıya kalmanıza yol açar. D vitamini, solunum yollarınızın düzgün bir şekilde çalışmasını sağlayarak sizi hastalıklara karşı korur. Özellikle astım problemi yaşayan çocukların D vitamini alması tavsiye edilir.

-Sebep yokken sıcak basmasına neden olur.

-Saç dökülmesine ve cilt problemlerine sebep olur.

- Kronik baş ağrılarına yol açabilir.

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Sağlık Haberleri