Cushing Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kilo alma biçiminiz ya da kol ve bacalarda oluşan lekelenmeler bazı hastalıkların habercisi olabilir. Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümü'nden Prof. Dr. Ayşe Çıkım Sertkaya, “Cushing sendromu” hangi bazı açıklamalarda bulundu.

Cushing Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kilo alma biçiminiz ya da kol ve bacalarda oluşan lekelenmeler bazı hastalıkların habercisi olabilir. Gövdeniz kilo alırken, kol ve bacakların incelmesi, ayrıca kol ve bacaklarda oluşan mor renkli lekeler "Cushing Sendromu"nun en önemli belirtileri arasında bulunuyor. Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümü'nden Prof. Dr. Ayşe Çıkım Sertkaya, “Cushing sendromu” hangi bazı açıklamalarda bulundu. İşte detaylar....

Cushing Sendomu Nedir?

Cushing sendromu vücutta aşırı miktarda kortizol hormonu üretimi sonucunda gerçekleşen bir durumdur. Kortizol normalde böbrek üstü bezleri tarafından yapılan bir hormondur ve yaşam için önemlidir. Bu hormon kişinin hastalık gibi stresli durumlara cevap vermesini sağlar. Hemen hemen bütün vücut dokularına etkisi bulunur. Vücutta çok fazla kortizol üretilmesi, nedenine bakılmaksızın Cushing sendromu olarak nitelendirilir.

Cushing Sendromu Belirtileri

- Yüzde belirgin bir şişlik

- Yanaklarda kırmızılık

- Özellikle vücutta, gövde kısmında şişmanlık

- Kol ve bacaklarda incelik

- Karında, kol ve bacaklarda kırmızı-morumsu (erguvan rengi) çatlaklar

- Oturma, kalkma, merdiven çıkma ve uzun yol yürümede zorlanma, üst bacakta ağrı

- Kollarda ağrı

- Kadınlarda adet düzensizliği

- Yüksek tansiyon

- Kemik erimesi

- Kan şekeri düzensizliği

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Sağlık Haberleri