Çürük Diş Kalp Sağlığını Etkiliyor

Çürük dişler ağız sağlığını etkilemesinin yanı sıra kalp sağlığını da etkiler. Diş Hekimi Zafer Kazak, çürük dişlerin kalp sağlığı üzerindeki etkilerini bizlerle paylaştı.

Çürük Diş Kalp Sağlığını Etkiliyor

Çürük dişler ağız sağlığını etkilemesinin yanı sıra kalp sağlığını da etkiler. Diş Hekimi Zafer Kazak, çürük dişlerin kalp sağlığı üzerindeki etkilerini bizlerle paylaştı. İşte detaylar...

ÖLÜM RİSKİ TAŞIR

Diş Hekimi Zafer Kazak, "Diş sağlığı genel anlamda herkes için önemli olmakla birlikte özellikle doğumsal kalp hastalığı olan çocuklarda ve kalp kapak rahatsızlığı olan erişkinlerde çok daha büyük önem kazanmaktadır. Çürük dişlere yapılacak olan müdahale sırasında oluşacak bakteriyemi, endokardit adını verdiğimiz kalp ve damarların iç yüzeyini örten tabakanın enfeksiyonuna neden olabilir. Endokardit, uzun süreli hastanede yatarak antibiyotik tedavisi gerektiren ve ölüm riski taşıyan son derece ciddi bir klinik tablodur" dedi.

AĞIZ VE DİŞ BAKIMI ÇOK İYİ YAPILMALI

Dolgu ya da diş çekimi sırasında meydana gelen kanamalarla kan dolaşımına karışan enfeksiyon, kalpteki sorunlu bölgeye ulaşarak burada çoğalıp, kalp enfeksiyonuna sebep olabilir diyen Kazak, "Endokardit adı verilen bu tehlikeli klinik tablodan korunmak için, riskli kabul edilen ve kalp hastalığı olan bireylere diş tedavileri öncesinde enfeksiyondan koruyucu antibiyotik verilmektedir. Ancak elbetteki en ideali, ağız ve diş bakımının çok iyi yapılıp diş çürümelerinin ve dişeti hastalıklarının önlenmesidir. Bu nedenle endokardit riski taşıyan (Kalp ameliyatı geçirmiş olsun ya da olmasın) doğuştan kalp hastalığı olan çocuklara ve kalp kapak hastalığı bulunan (özellikle de yapay kalp kapağı takılan) erişkinlere ağız ve diş bakımının kalp sağlıkları açısından da ne kadar önemli olduğu anlatılmaktadır" diye belirtti.

 

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Sağlık Haberleri