Covid-19 Yenen Profesör En Önemli Faktörü Anlattı

Türkiye’de 11 Mart’ta görülmeye başlayan ilk koronavirüs vakalarından biri olan Prof. Dr. Cüneyt Göksoy, hastalığı yenmesindeki en büyük etkene değinerek önemli açıklamalarda bulundu.

Covid-19 Yenen Profesör En Önemli Faktörü Anlattı

Covid-19 Yenen Profesör En Önemli Faktörü Anlattı

Koronavirüse yakalanan ve tedavi görerek sağlığına yeniden kavuşan Prof. Dr. Cüneyt Göksoy, hastalığı atlatmasındaki en büyük etkenin sigara kullanmaması, sağlıklı beslenmesi ve sürekli egzersiz yapması olduğunu söyledi.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Gülhane Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Cüneyt Göksoy, koronavirüse nasıl yakalandığını ve tedavi sürecini anlattı.

HEMEN HASTANEYE YATIRILDI

Mesai arkadaşlarından birinin pozitif çıkması üzerine yapılan filyasyon çalışmasında kendisinin de pozitif olduğunu öğrenen Göksoy, tanı konulur konulmaz hemen hastaneye yatırıldığını belirtti.

Prof. Dr. Göksoy, Covid-19 tanısı konulduktan sonra 3 gün hastanede kaldığını dile getirerek, ‘Bu süreçte, asemptomatik yani hiçbir şikayetim ve bulgum yoktu. Hemen taburcu edildim. Ailemden izole bir şekilde evdeydim. Birkaç gün iyi gitti ancak daha sonra şikayetlerim çıkmaya başladı. Bu hastalığın ne yapacağı çok belli olmuyor. Asemptomatik olup sonradan semptomatik hale gelmek çok da alışılmış bir durum değil. Dikkatli olunmasında yarar var. Çok şiddetli şikayetlerim olmadı. Hafif eklem ve kas ağrılarım, düşük düzeyde bir ateş vardı. Öksürük ve boğaz ağrısı ise hiç olmadı. Beni yataklara düşürecek bir hastalıktı diyemem’ şeklinde konuştu.

Akciğer tutulumunun olduğunun ortaya çıkmasıyla birlikte yeniden hastaneye başvurduğunu belirten Göksoy, bu sefer hastanede 8 gün kalarak tedavi gördüğünü bu esnada da Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tarafından belirlenen standart tedavi protokollerinin uygulandığını aktardı.

KORONAVİRÜSÜN PSİKOLOJİK ETKİLERİ DAHA AĞIR

Prof. Dr. Göksoy, koronavirüsün psikolojik olarak daha fazla etkilediğinin altını çizerek , ‘Sokağa çıkma kısıtlamalarının ilk günleriydi. Televizyonda, radyoda her yerde Covid-19'dan bahsediyorlar. İnsanlar, Covid olduğunuzu duyduklarında üzülüyorlar, paniğe kapılıyorlar. Sizin bundan etkilenmemeniz mümkün değil. Olayın psikolojik boyutu çok önemli. Psikolojik tarafı en ağır basan tarafıydı. Ailemin de kaygıları o anlamda etkili oldu. Üzülmesin diye annemden gizledim. Temel faktör, işin psikolojik tarafıydı’ ifadelerini kullandı.

Hastalığı hafif atlatmasındaki en büyük faktörün hayatındaki değişikliklerle ilgili olduğunu söyleyen Göksoy, konuşmasına şu şekilde devam etti:

‘Son 10 yılda kendimle ilgili çok büyük değişiklikler yaptım. Biyolojik hayatımla ilgili olarak. Mahcup bir ifadeyle söylemek isterim, günde iki paket sigara içen bir insandım. Sigarayı bıraktım. Hayatımın her döneminde çok şişman bir insandım. 170 kilogramın üzerine çıkmıştım, 70 kilogram verdim. Hareketsiz, sağlıksız, çok yiyen bir insandım. Hayatımın ortasına sporu koydum. Haftada üç gün mutlaka yüzüyorum. Günlük adım sayıma çok özen gösteriyorum. Dengeli ve sağlıklı beslenen bir birey haline geldim. Bütün bunları son 10 senede yaptım. Geri dönüp baktığımda tıbbi literatür bilgileri doğrultusunda kendime şunu soruyorum; 10 sene önce her ne kadar 10 yaş daha genç olmama rağmen bu hastalığa yakalansaydım, nasıl seyrederdi? Görünen o ki çok kestirilebilir değil ama büyük ihtimalle çok ağır seyrederdi.

Sigarayı bırakarak, kilo vererek, dengeli beslenerek hareketli bir insan haline gelmek suretiyle son 10 yıldır Covid'e hazırlık yapıyormuşum. Vücudunuza özen gösterin, sağlıklı olun, sigara içmeyin, egzersiz yapın, dengeli beslenin, kilonuza dikkat edin, Covid'e yakalanmasanız bile ömrünüz uzamış olur. Sağlıklı bir ömür yaşamak adına bu çok önemli. Vücudumuza ne kadar iyi bakarsak onun semeresini görüyoruz, vücudumuza ne kadar kötü bakarsak onun ceremesini çekiyoruz. Sağlam kafa sağlam vücutta bulunuyor.’

‘HASTANEDEKİ ODAMDA 6 KİLOMETREDEN FAZLA YÜRÜMÜŞÜM’

Hastanedeki tedavi sürecine ilişkin Göksoy, şunları kaydetti: ‘Sağlık çalışanı olmam sebebiyle daha önce Gülhaneliler tarafından hiç yalnız bırakılmamıştım. Bu süreçte ise hiç ziyaretçim olmadı. Bu zor bir durum. Telefonlar susmuyor, sosyal medyadan insanlar arıyorlar. Onun ötesinde bol bol okuma fırsatı buldum. Günlük koşuşturma içerisinde yapamadığım şeyleri aradan çıkarma fırsatı buldum. Günlük hayatımda spor yaparak, dengeli beslenerek psikolojimin yüksek kalmasını sağlamışım. Covid döneminde psikolojik olarak da beni destekledi. Saatimde ve cep telefonumdaki kayıtlardan anlıyorum ki hastanede yattığım tarihlerden ikisinde oda içerisinde 6 kilometreden fazla yürümüşüm. Hareketli olmak, sağlıklı olmak isteyen insanlar için engel yok, yeter ki insanlar hareket etmek istesinler.’

MASKEYİ AKSESUAR OLARAK KULLANMAYIN

Son günlerde artan vaka saylarına de değinen Prof. Dr. Göksoy, ‘Bu virüs maalesef ultraviyoleden, hava sıcaklıklarından ümit edildiği kadar etkilenmedi. Beklentilerimiz havaların ısınmasıyla birlikte bu sayıların çok daha azalacağı yönündeydi. Yapılacak şeyler basit. Maskeyi bir aksesuar olarak değil ağzı ve burnu kapatacak şekilde kullanalım. Sosyal mesafeye ve kişisel hijyene özen gösterelim. Bunların yapılması bile bu hastalıktan korunma bağlamında çok önemli yol kat etmeye yetiyor. Toplumda ciddi bir rehavet var. Bir akademisyen olarak bu konuda kaygı duyduğumu ifade etmeliyim’ diye konuştu.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR