Covid-19 Ölüm Riskini Azaltmak İçin Grip Aşısı Olun

Uzmanlar, grip ile koronavirüsün aynı anda gelişmesi durumunda, influenzanın daha hafif geçmesini, ölüm riskinin azalmasını sağlamak için grip aşısı olunması gerektiği konusunda uyarılarda bulunuyor.

Covid-19 Ölüm Riskini Azaltmak İçin Grip Aşısı Olun

Covid-19 Ölüm Riskini Azaltmak İçin Grip Aşısı Olun

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Metintaş, yaptığı yazılı açıklamada, kabul edilebilir bir aşının, insana virüs bulaştığı zaman hastalık yapma etkisini azaltacak, ortadan kaldıracak nitelikte olması gerektiğinin altını çizdi.

Tüm insanların sorunsuz bir şekilde kullanabileceği aşılar için güven verici çalışmalar yapıldığını vurgulayan Metintaş, aşıları seri üretime geçirerek kullanılabilir olmasının ise vakit alacağına işaret etti.

‘GRİP AŞISI COVID-19’A KARŞI ETKİLİ DEĞİL’

Grip aşısının koronavirüse karşı etkili olmadığını belirten Prof. Dr. Metintaş, ‘Grip aşısı Kovid-19 sırasında kullanılabilir. Grip ile Kovid-19 aynı anda geliştiyse, influenzanın hafif geçmesini, ölüm riskinin azalmasını sağlamak, böylece iki hastalığın neden olacağı ortak ölüm riskinin azaltılması için grip aşısı olabiliriz. Bu nedenle Kovid-19 sırasında grip aşısı, insanlarla teması fazla olan herkese tavsiye edilmeli’ dedi.

EN ETKİLİ TEDAVİ YÖNTEMİ MASKE VE SOSYAL MESAFE

Prof. Dr. Metintaş, dünyada hala tüberküloz aşı yenilenmesi, difteri, tetanos, inaktif polyo aşıların geliştirme çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

Özellikle Covid-19 endişesi yüksek olan kişilerin grip aşısının yaygın şekilde konuşulmaya başlandığını aktaran Prof. Dr. Selma Metintaş, şu açıklamalarda bulundu:

‘Grip de virüs nedenli bir hastalıktır, kişiden kişiye hava yoluyla kolay geçer. Grip, esas olarak yaşlılarda ve bağışıklık sistemini etkileyen kronik hastalığı olan kişilerde ölüme neden olur. Bu süreçte örneğin bankacılara, öğretmenlere, sağlık personeline grip aşısı yapılabilir. Grip aşısı, Kovid-19 ile bağlantılı bir aşı değil fakat iki hastalığın aynı anda bulaşması ihtimalindeki ölüm riskini azaltacaktır. Dönem itibarıyla en iyi aşı maske ve sosyal mesafe. Tüm dünyanın kabul gördüğü bir aşı bulunana dek, insanların bu pandemiden korunmak için belirtilen kurallara uyması şart.’

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR