Coronavirüsü Salgını Sonrasında Büyük Risk Taşıyor!

Tüm dünyayı etkisi altına alan Coronavirüsü salgını milyonlarca kişinin evlerine hapsolmasına neden oldu. Önlem amacıyla getirilen kısıtlamalar nedeniyle sokağa çıkamayan insanların hareket kabiliyetleri kısıtlandı. Bu noktada uzmanlar da obezite riskinin artacağını düşünüyor.

Coronavirüsü Salgını Sonrasında Büyük Risk Taşıyor!

Coronavirüsü Salgını Sonrasında Büyük Risk Taşıyor!

Coronavirüs salgınından sonra obezite gibi hastalıkların artacağını belirten Hastane Başhekimi Prof. Dr. Mesut Özkaya, salgın sürecinde en büyük sıkıntılardan birinin de insanların sosyal hayattan uzaklaşması olduğunu ifade etti.

“OBEZİTE ORANININ ARTACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ”

Coronavirüs salgınının kontrol altına alınabilmesi için gerekli kısıtlamaların getirilmesi ile vatandaşların evlerine kapandığını belirten Özkaya, şu açıklamalarda bulundu:

"Bu durum bazı yan hastalıkların ortaya çıkmasına sebep oluyor. Bunlardan bir tanesi de kişinin hareketsizliğinden kaynaklı ağırlık artışıdır. Ağırlık artışına bağlı olarak yatkın olan bireylerde obezitenin sınırda olup aşikar hale gelmesi ya da obez olan bireylerin daha da obez olmasına sebep olabilir. Ne yazık ki Covid-19'da insanlar evde kalmak zorunda olduğundan dolayı, hareketsizlik nedeniyle kilo artışını beklemekteyiz.

PSİKOLOJİK ANLAMDA DA ETKİLEMEKTE

Obezitenin yanı sıra diğer bir sıkıntı ise insanların psikolojik durumunda depresif olması içine dönük olması özellikle yeme alışkanlığını daha da artırıyor. Özellikle genç yaş gruplarından tedirgin olmamız gerekiyor. Abur cubura inanılmaz halde yatkın hale geldik. Marketlerde rafların boşaldığını görüyoruz. Biz obezite merkezini minimal olarak çalıştırıyoruz. Hastalarımızın bir kısmı obezite olduğu için çok fazla hasta kabul etmedik. Obezite, diyabet ve hipertansiyon obeziteye bağlı hastalıklarda Covid- 19'un bulaşma riski ve kötü sonuç alma riski çok fazla. Bu nedenle hastalarımızdan bir süre bize başvuru yapmamalarını istedik. Bu durumda obezite oranının artacağını düşünüyoruz. İnşallah bu süreç en kısa sürede biter. Bundan sonra daha sıkı önlemler alarak, hastaları daha çok bilinçlendirerek mücadelemize devam edeceğiz. Uzun vadede insanların kazandığı ağırlık artışını kısa sürede düzelteceğimizi düşünüyorum."

Karantina sürecinde evde kilo aldıkları için hastaneye başvuran vatandaşlar ise aldıkları kiloları vermek için doktor desteği almayı uygun bulduklarını ifade ettği.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR