Coronavirüsü Felce Neden Oluyor mu?

Coronavirüsünün etkileri sürerken hemen herkes virüsün neden olduğu rahatsızlıkları merak edip, araştırır oldu. Peki, kalp ve ciğerler üzerinde etkisi olduğu bilinen Coronavirüsü inmeye de neden olur mu? Detaylar haberimizde…

Coronavirüsü Felce Neden Oluyor mu?

Coronavirüsü Felce Neden Oluyor mu?

Doç. Dr. Füsun Mayda Domaç felç yani inmenin dünyada en büyük özürlülük ve üçüncü ölüm sebebi olduğunu belirterek “Her yıl Mayıs ayının ikinci Salı günü 'İnme Farkındalık Günü' olarak belirlendi. Bu vesileyle Covid-19 pandemisinin inme vakalarındaki artışa da neden olabileceğine dikkat çekmek istedik," dedi.

“ŞU AN İÇİN İNME GEÇİRENLERİN YÜZDESİNİ NET OLARAK BİLİNMİYOR”

Doç. Dr. Domaç, konuya ilişkin şu uyarılarda bulundu:

“Hastalarda ateş, öksürük, boğaz ağrısı, nefes darlığı, kas ağrısı gibi sık görülen bulguların yanı sıra baş ağrısı, baş dönmesi, bilinç değişiklikleri, felç geçirme gibi nörolojik tutulumu işaret eden bulguların da hastalık sürecinde görülebileceği veya bu bulgularla başlayabileceği anlaşılmıştır.

Hem beyin damarlarında tıkanıklığa bağlı, hem de beyin kanamasına bağlı inme meydana gelebilmektedir. Geçici damar tıkanıklıkları ve hafif inme bulguları olan kişilerin sosyal izolasyon ve hastaneye başvurudaki endişeleri nedeniyle hastaneye gitmemesi sonucu, şu an için inme geçirenlerin yüzdesini net olarak bilemiyoruz. İtalya'da yapılan bir çalışmada Covid-19 geçiren hastalarda beyin damar tıkanıklığına bağlı inme oranı yüzde 2.5 olarak saptandı. Daha çok ileri yaşta ve inme için risk faktörü olan hastalarda görüldüğü belirtildi. Ama daha sonra farklı ülkelerden yapılan yayınlarda Covid-19 enfeksiyonu olan genç kişilerde de herhangi bir risk faktörü olmasa bile inme geliştiği izlendi."

GENÇLERDE İLK BELİRTİ DİREKT FELÇ DE OLABİLİR

Beyin damarlarında veya beyne kan taşıyan şah damarı gibi büyük damarlarda ileri gelen tıkanmalar ve pıhtı oluşumunun, tıkayıcı tipte inmenin yaşanmasındaki en önemli sebeplerden biri olduğunu ifade eden Domaç, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Koronavirüs enfeksiyonu sırasında da damar duvarlarında meydana gelen yangısal (inflamatuar) olayın, damarda pıhtı oluşumuna veya tıkanıklık gelişmesine meyli arttırdığı düşünülüyor.

Hastalık şiddetinin fazla olduğu kişilerde beyin damar tıkanıklığı gelişme riski 2.5 kat yüksek. Özellikle kanda D-dimer denilen parametreleri yüksek olan hastalarda ve temel yaşam desteğine ihtiyaç duyan kişilerde daha yüksek oranda inme görülmesi nedeniyle hastalığın ileri fazında beyin damar hastalıklarının mevcut tabloya eşlik edeceği düşünülüyor. D-Dimer düzeyi yüksek olanlarda kan sulandırıcı tedavi verilmesi bu nedenle önem kazanıyor. Ancak yapılan vaka sunumlarında Koronavirüs hastalığının ateş, öksürük, nefes darlığı gibi klasik bulguları olmayan ya da hafif olan genç kişilerde, Koronavirüs enfeksiyonunun inme ile ortaya çıkabileceği de görüldü"

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR