Coronavirüs'ten Dolayı Kalp, Akciğer, Böbrekte Tehlike!

Coronavirüs salgının ilk çıktığı tarihten bu yana kadar yapılan çalışmalar virüsün akciğerde tutunduğu belirlenmişti. Fakat virüs sadece akciğerde değil vücudunuzu için önemli olan diğer organlarda da tutunabileceği ortaya koydu. İşte detaylar...

Coronavirüs'ten Dolayı Kalp, Akciğer, Böbrekte Tehlike!

Coronavirüs'ten Dolayı Kalp, Akciğer, Böbrekte Tehlike!

Akdeniz Üniversitesi'nden Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, son araştırmalara göre Coronavirüs'ün sadece akciğerde değil, kalp, böbrek, karaciğer, cilt ve nörolojik tutunmasıyla da belirti verdiğini anlattı.

CORONAVİRÜS ÇALIŞMALARI BELİRLEDİ

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Coronavirüs Salgını Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, ABD'de Coronavirüs hakkındaki son çalışmaların detayları hakkında bilgi verdi. Coronavirüs'ün belirtilerinden birinin akciğerlerde tutunma olduğunu belirten Prof. Dr. Yalçın, son araştırmalarda sadece akciğer değil, kalp, böbrek, karaciğer, cilt ve nörolojik tutunmaların da oluşabileceğini belirtti. Prof. Dr. Yalçın, bu belirtileri olan kişilerin Coronavirüs yönünden de araştırılması gerektiğini vurguladı.

BEYİN İLTİHABI ENFEKSİYON YARATABİLİYOR

Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, Coronavirüs enfeksiyonunda ağırlıklı olarak akciğer tutunmasıyla karşılaştıklarını söyledi. Zatürre ya da ağır akciğer rahatsızlıklarındaki tutunmasının çok sık rastlandığını belirten Prof. Dr. Yalçın, 'Bunun dışında birçok organ ve dokunun da tutulduğuna ilişkin ciddi veri var. Kalp damar sisteminden bahsedecek olursak kalbe bağlı ani ölümler, kalpteki ritim düzensizlikleri gelişebiliyor. Kalbin kas tabakasını tutabiliyor. Ensefalit dediğimiz beyin iltihabı gibi herhangi enfeksiyon yaratabiliyor. İnmelere yol açabiliyor. Kan damar sisteminde pıhtı oluşması ve bunun sonucunda birçok organ ve doku da kalbi besleyen damarlarda enfarktüs gelişebiliyor ama bağırsakları besleyen damarlarda oluştuğu zaman cerrahi gelişim gerektiren tablolara yol açabiliyor' şeklinde konuştu.

CORONAVİRÜS BİRÇOK ORGANDA TUTUNABİLİYOR

Coronavirüs şüphesi olan hastalara kalp damardaki pıhtılaşmayı engellemek amaçlı düzenli tedavi uyguladıklarını aktaran Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, 'Başka tutulan bir organ karaciğerler. Karaciğerde hasar oluşturduğu için karaciğerdeki değerler yükseliyor. Böbreklerde de tutulmaları görüyoruz. İdrardan kan gelmesi veya idrarda protein bulunması gibi akut böbrek hasarlarına yok açıyor. Bunlar ciddi klinik tablo yaratabiliyor. Ayrıca sodyum düzeyinde düşüklük ya da fazlalık ve potasyum düzeyindeki yüksekliklere neden olabilir. Bu değişen elektrolitler kişinin özellikle yaşlılarda kronik rahatsızlıklar varsa çok daha sıkıntılı seyre neden oluyor. Eğer bu elektrolitler değerler yerine oturmazsa ölümcül bile olabilir. Şeker oranı yükselebiliyor. Hatta şeker ve diyabete bağlı komalara neden olabilir' ifadesinde bulundu.

CİLTTE OLUŞAN DÖKÜNTÜLERE DİKKAT!

Coronavirüs hastalarında son zamanlarda ciltte tutunmasıyla karşılaştıklarını vurgulayan Prof. Dr. Yalçın, 'Son zamanlarda nadir de olsa cilt tutulmaları görebiliyoruz. Bunun üzerinde çok durulmuyordu ama ciltte kaşıntıya neden olan birçok hastalık esnasında sayılabiliyor. Değişik döküntü tipleriyle de karşımıza çıkabiliyor. Bu hastalıktaki cilt bulguları bizi bir şekilde düşündürmeli. Dolayısıyla sadece akciğeri değil, karaciğer, böbrek, kalp gibi birçok organ ve dokuyu etkilediği için sistematik bir hastalık olarak düşünmek gerekiyor. Eğer bu kişilerde bu bulgular varsa yine de kişilerin Coronavirüs yönünden de incelenmesi, araştırılması, testlerin bir şekilde yapılması gerekmektedir' dedi.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR