Coronavirüse Karşı Vitamin Kullanmak Faydalı mı?

Coronavirüs salgını nedeniyle birçok kişi önlem olarak multivitaminlerden yararlanmaya başladı. Ancak kimin, ne kadar dozda vitamin alması gerektiği de önemli bir konu. Peki, multivitamin kullanırken dikkat edilmesi gerekenler neler? Vitamin kullanmak Coronavirüsü öldürür mü? Detaylar haberimizde…

Coronavirüse Karşı Vitamin Kullanmak Faydalı mı?

Coronavirüse Karşı Vitamin Kullanmak Faydalı mı?

Türkiye’de de görülen Coronavirüsünden sonra önlem almak için birçok kişi multivitamin destekleri kullanmaya başladı. Türkiye’de yapılan güncel bir ankete göre halkın %97’sinin bu virüsü duyduğu, %85’inin uygulanması gereken koruyucu yöntemleri bildiği fakat yalnızca  %55’inin bu yöntemleri uyguladığı sonucu ortaya çıkmıştır.

Multivitamin desteğinin Coronavirüse karşı bir çözüm olup olmadığıyla ilgili Farmakoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üy. Gaye Hafez, açıklamalarda bulundu. Hafez, "Tüm multivitamin ve/veya ürünlerin önem sırası, Sağlık Bakanlığı'nca açıklanan yöntemlerden yani kişisel farkındalık ve sorumluluğun öneminden sonra geliyor" dedi ve konuşmasına şu şekilde devam etti:

"Tedavisi henüz bulunmamış bir hastalık karşısında yapabileceklerimizin başında kişisel hijyen kurallarına uymak ve bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak geliyor, halka mucize ürünlerden söz edemeyiz."

VİTAMİN VİRÜSÜ ÖLDÜRMEZ!

Dr. Gaye Hafez, "Günlük hayatta bağışıklık sisteminizi güçlü tutmak için ne yapıyorsanız, onları yapmaya devam etmelisiniz. Sebze ve meyve ağırlıklı olmak üzere düzgün beslenme, düzenli uyku, ağır olmamak kaydıyla egzersiz öneriliyor. Sağlıklı bir bireyin bu söylediklerimizden eksikleri varsa veya kişi ek bir destek istiyorsa multivitamin kullanabilir. Buradaki amaç, virüsü yok etmek veya hastalığı tedavi etmek değil, bağışıklık sistemini güçlendirmek,” dedi.

KİMLER MULTİVİTAMİN KULLANIRKEN DİKKATLİ OLMALI?

Sağlıklı bir kişinin multivitamin kullanması kişiye herhangi bir zarar vermeyeceğini fakat böbrek ve karaciğer hastalığı olanlar, yaşlılar, gebeler, kanser hastaları, özel beslenmeye tabi hastalar (çölyak vb.) ile bağışıklık sistemi baskılanmış hastaların doktor kontrolünde multivitamin kullanması gerektiğinin altını çizen Dr. Gaye Hafez, "Bu tip ürünlerin içinde vitaminlerin yanı sıra bazı mineraller, bitki ekstreleri ve bazı tatlandırıcılar mevcut. Bu saydığımız özel risk grupları, genellikle çoklu sayıda ilaç kullanan bireylerden oluşuyor. Çoklu ilaç kullanımında ilaç-ilaç, ilaç-bitki etkileşimleri de olabileceğinden bu hasta gruplarında hekim önerisi dışında multivitamin önermiyoruz. Ancak sağlıklı kişilerde de günlük doz miktarını geçmek elbette yanlış. O durumda sağlıklı olanlar da zarar görür. Her ürünün içeriği farklı olduğu için doz örneği veremiyorum ancak multivitaminlerin de tıpkı ilaçlardaki gibi günlük doğru dozda kullanılması gerekiyor,” dedi.

HANGİ TAKVİYE ÜRÜNLER KULLANILMALI?

Multivitamin kullanımı konusunda önerilerde bulunan Dr. Gaye Hafez, "Günlük hayatta bağışıklık sisteminizi güçlü tutmak için ne yapılıyor ise onları yapmaya devam edilmeli. Ek bir desteğe ihtiyaç duyulması yahut laboratuvar testlerinde herhangi bir vitamin eksikliği tespit edilmiş olması halinde ilgili vitamini içeren ürünler kullanılabilir. Multivitamin grubu zengin, bu alanda pek çok ürün var. Multivitaminin yanı sıra az önce saydığım risk grupları dışındaki hastalarda beta-glukan, koenzimQ10 içeren ürünler, kara mürver çiçeği ekstresi ve C vitamini içeren takviye ürünleri de kullanılabilir" şeklinde açıklamalarda bulundu.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR