Son Dakika Coronavirüs Haberleri Korona Yaz 8119'a Gönder 10 ₺ Bağışta Bulun

Coronavirüs Şüphesi Olanlar Hastaneye Başvurmaktan Çekiniyor

Günlük hayatımızı ve sosyal ilişkimizi etkileyeme devam eden Coronavirüs, toplumda virüs kapmış ve iyileşmiş olan kişilere karşı önyargı oluşmasına neden oldu. Bu durum bireylerin psikolojik olarak etkilemesinin yanı sıra, Covid-19 şüphesi olan kişilerin hastaneye gitmeye çekinmesine de neden oldu.

Coronavirüs Şüphesi Olanlar Hastaneye Başvurmaktan Çekiniyor

Coronavirüs Şüphesi Olanlar Hastaneye Başvurmaktan Çekiniyor

Covid-19 testi pozitif çıkmış ve tedavi olarak iyileşmiş olan kişilere karşı dışlayıcı bir tutum sergilendiği bilgisini veren Prof. Dr. Recep Tekin, iyileşen herkesin, normal sağlıklı insanlardan bir farkının olmadığını söyledi. Tekin, "Bu kişilere karşı dışlanma ya da uzak durma gibi bir durum olmamalı," diye konuştu.

KALICI HASARA NEDEN OLMUYOR

Coronavirüsün kalıcı bir hastalık bırakmadığının altını çizen Prof. Dr. Tekin, "Normal vatandaşlarımız birbirlerine karşı nasıl sosyal mesafeyi koruyarak davranıyorsa, bu hastalığı atlatmış kişilerle de normal bir insan gibi her türlü iletişim halinde bulunabiliriz, işlerimizi devam ettirebiliriz ve hiçbir şekilde dışlama ya da geri durma gibi bir durum söz konusu olmamalıdır.

Nasıl ki bir gribi geçiriyorsak, iyileşiyorsak ve normal hayatımıza devam ediyorsak Covid-19'dan iyileştikten sonra normal hayatımıza devam ediyoruz. Kesinlikle kalıcı bir hastalık bırakmadığı için kaldığımız yerden hayatımıza devam ediyoruz. Normal bir insan gibi davranmalı bu şekilde devam etmeliyiz," ifadelerini kullandı.

“VİRÜS ŞÜPHESİ OLAN KİŞİLER HASTANEYE BAŞVURMAKTAN ÇEKİNİYOR”

Coronavirüs şüphesi taşıyan birçok kişinin çevresindeki kişilerin önyargılarından dolayı hastaneye başvurmaktan çekindiğini belirten Prof. Dr. Recep Tekin, konuşmasına şöyle devam etti:

"Bu tür kişilerin bu hastalığın kalıcı olmadığını bilmesi, korkmaması ve endişe etmemesi gerekiyor. Koronavirüs tedavisi ortalama 5 gün sürüyor. 14 günlük karantina sürecinin tamamlanmasının ardından tedavi bitiyor. Bu hastalığı atlatan kişinin normal diğer insanlardan bir farkı kalmıyor. Şu an toplumda koronavirüs şüphesi yahut başka hastalığı olup hastaneye başvurmayan bir sürü insanımız var. Çünkü bir çekingenlik, bir korkuları var. Bu insanlarla oturup kalkabilirsiniz, sohbet edebilirsiniz, normal birliktelik yaşayabilirsiniz.

Çünkü bu hastalık kalıcı bir hastalık değil. Normal mevsimsel grip gibi hastalığı bulaştırıyor, hastalık oluşuyor ve sonra iyileşerek normal hayatınıza devam ediyorsunuz. Aynı şekilde Covid-19 bulaşan kişiler, tedavi olduktan ortalama 14 gün sonra hiçbir şekilde hastalıkla herhangi bir teması kalmıyor. O yüzden bizim toplumumuzun bundan korkmasına gerek yok. Kalıcı bir hastalık değildir. Bu tür kişilerin bu hastalığın kalıcı olmadığını bilmesi, korkmaması, endişe etmemesi ve en kısa sürede en yakın sağlık merkezine başvurup bu konuda gerekli tedbirleri alması gerekiyor. Aksi halde hastalık ilerlerse eğer, hem tedavisi hem de oluşacak hasarlar daha fazla olacaktır. Zorlaşacağı için bu kişilerin tedavide gecikmesi, kendilerine daha büyük zarar verecektir."

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR