Coronavirüs Kokunun Yayılması Gibi Yayılıyor!

Bilim insanları Coronavirüse karşı korunmak için kullanılan maskelerin bulaş riskini yüzde 65 azalttığını açıkladı. Aerosol tipi yayılmaya dikkat çeken araştırmacılar, virüsün uzun saatler hayatta kaldığını söyledi. Peki, aerosol tipi yayılma nedir? Detaylar haberimizde…

Coronavirüs Kokunun Yayılması Gibi Yayılıyor!

Coronavirüs Kokunun Yayılması Gibi Yayılıyor!

ABD’de bulunan California Universitesi Davis Çocuk Hastanesi’nden bilim insanları, maske takmanın Coronavirüs bulaşma riskini yüzde 65 azalttığını açıkladı. Pediatrik bulaşıcı hastalıklar uzmanı Dean Blumberg, “Maskelerin işe yaramadığını söyleyen insanlara inanmayın. Maskelerin yararı bilimsel kanıtlarla destekleniyor. Bu “Yer çekimine inanmıyorum”  demek kadar cahilce” dedi.

Bunun yanı sıra, Coronavirüs havada yayılırken iki farklı yol izliyor. İlk olarak damlacık yoluyla yayılma, ikinci olaraksa aeorosol tip yayılma. Bilim insanları ağız ve burundan yayılan damlacıkların bir saç telinin üçte biri kadar olduğunu ancak gözle de görülebileceğini söyledi.

AEROSOL TİPİ YAYILMAYA DİKKAT

İnsanların konuşma sırasında havaya yaydığı damlacıklara aerosol tipi yayılma denir. Bu iletim şeklinde damlacık bulunmuyor ve virüslü parçacıkları gözle görmek imkânsız.  Uzmanlar, aerosol tipi yayılmanın diğerinden çok daha tehlikeli olduğunu, fakat kapalı ortamlardan uzak durarak önlenebileceğini belirtti.

Uzmanlar, yaptıkları açıklamada, “Laboratuvar koşulları virüsün aerosol formda yarı canlı olarak saatlerce hayatta kalabileceğini gösteriyor. Bu yüzden mümkün oldukça kapalı ortamlardan kaçınmalısınız. Eğer, böyle bir ortamda olmak zorundaysanız da mutlaka pencerelerin açık olduğundan emin olun. Aerosol tipi yayılmayı kokunun yayılımına benzetebilirsiniz” dedi.

MASKE VE SOSYAL MESAFE RİSKİ YÜZDE 90 DÜŞÜRÜYOR

Araştırmayı yürüten ekip, maske ve sosyal mesafe zorunluğunun devam ettirilmesinin pandeminin kontrol altına alınmasına yardımcı olacağının altını çizerek, ‘sosyal mesafe’ ve ‘maske’ kuralına uyulmasının Coronavirüs riskini yüzde 90 azaltacağını belirtti. Çalışmada, maske kullanımının tek başına Covid-19 riskini yüzde 65 azalttığı ortaya konuldu.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR