Son Dakika Coronavirüs Haberleri Korona Yaz 8119'a Gönder 10 ₺ Bağışta Bulun

Coronavirüs Döneminde Besinlerin Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Coronavirüs salgınının ülkemizde de görülmesi üzerine herkes kendini evine kapattı. Bu dönemde sağlığı korumanın önemli noktalarından birinin de beslenme düzeni olduğunu ifade eden Prof. Dr. Gürhan Raif Çiftçioğlu, besinlerin temizliği ve iyi beslenme yollarına dair önemli uyarılarda bulundu.

Coronavirüs Döneminde Besinlerin Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Coronavirüs Döneminde Besinlerin Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Covid-19 virüsü salgını döneminde besinlerin güvenliği, temizliği ve iyi beslenmek üzerine yapılması gerekenler hakkında uyarılarda bulunan Prof. Dr. Gürhan Raif Çiftçioğlu, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) belirlediği beş önemli maddeye değindi ve bu dönemde kötü beslenmenin obeziteye neden olabileceğine dikkat çekti.

“ÇİĞ VE PİŞMİŞ GIDALAR BİRBİRİNDEN AYRI TUTULMALI”

İlk maddenin yemeklerin iyi pişirilmesi olduğunu belirten Prof. Dr. Çiftçioğlu diğer maddeleri ise şu şekilde sıraladı:

“Çiğ ve pişmiş gıdaların birbirinden ayrı tutulması, ellere ve kullanılan malzemelerin temizliğine dikkat edilmesi, çiğ ve pişmiş gıdaların birbirinden ayrı tutulması, temiz su ve gıda kullanılması ile yemeklerin tehlike aralığında olan 4 ve 60 derece arasındaki sıcaklıklarda bırakılmaması önemli.

Çiğ ve pişmiş gıdalar temizlendikten sonra birbirinden ayrı tutulmalı. Çünkü çiğ gıdalar pişmiş gıdalara mikrop bulaştırabilir. Yemekleri pişirirken ise ısının 70 derecenin üzerinde olmasına dikkat edilmeli. Bunun dışında yemekleri 4 ile 60 derece arasındaki tehlike aralığında bırakmamaya özen gösterilmeli. Buzdolabını kullandığımız 4 derece, bakterilerin ürememesi için yeterli bir ısı derecesi.”

Temiz su ve gıda kullanımının da önemli olduğunun altını çizen Prof. Dr. Çiftçioğlu, “Alınan tüm meyve ve sebzeler duru su ile yıkanmalı. Kabuklu yiyecekler bazı vitaminleri içerse de bu dönemde bu yiyecekleri soyarak tüketmek daha iyi olacaktır,” diye konuştu.

SAĞLIKSIZ BESLENME OBEZİTEYE NEDEN OLABİLİR

Salgın döneminde zamanının tümünü evde geçiren insanların hareketsizlik ve sağlıksız beslenme riskiyle karşı karşıya kaldığını belirten Prof. Dr. Çiftçioğlu, “Bu dönemde dengeli ve yeterli beslenmeye her zamankinden daha fazla dikkat etmek gerekiyor. Vücudun ihtiyacı olan tüm besinleri yeterli miktarda tüketmek önemli. Eğer yediklerimize, içtiklerimize dikkat etmezsek bu süreç sonunda obezite riskiyle karşı karşıya kalabiliriz,” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR