Çocukların Sağlık Kontrollerini Yaptırın

Koronavirüs salgınında vakaların artış göstermeye başladığı son günlerde insanlardaki endişe tekrardan artış gösterdi. Okulların açılmasına sayılı günler kala uzmanlar çocukların sağlık kontrollerinin yapılması konusunda uyarılarda bulundu.

Çocukların Sağlık Kontrollerini Yaptırın

Çocukların Sağlık Kontrollerini Yaptırın

Okulların açılmasına kısa süre kala uzmanlar ailelerin özellikle Koronavirüs zamanı mutlaka çocuklarının sağlıklarıyla ilgili olarak, çocuk genel sağlığı muayenesi, kulak burun boğaz muayenesi, göz muayenesi ve çocuk psikiyatrisi muayenesinin ihmal edilmemesi konusunda uyarısında yaptılar.

ERKEN MÜDEHALE ÖNEMLİ

Büyük Anadolu Hastaneleri çocuk sağlığı ve hastalıkları doktorları çocukların okul başarısında fazlasıyla etkisi olan bazı sağlık problemleriyle alakalı olarak erken müdahalenin uygun olabileceğini belirtti.

Özellikle çocuk sağlığı muayenesi, kulak burun boğaz muayenesi, göz muayenesi, çocuk psikiyatrisi muayenesi gibi çocuklarda oluşabilecek sağlık sorunlarının erken müdahalenin önemli olduğunu belirten uzman doktorlar, 'Yapılacak olan bu kontroller, çocuğun sağlıklı, verimli ve başarılı bir ders yılı geçirebilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Düzenli sağlık kontrolleri sayesinde çocuklarda olası ortaya çıkabilecek sağlık problemlerini daha erken dönemde belirlenerek hem daha ciddi sorunların oluşumu önlenebilir hem de çocuğun okul başarısı artırılabilir. Bu muayeneler esnasında yapılacak tetkiklerde ‘tam kan sayımı-demir, demir bağlama kapasitesi-ferratin - vitamin B12, vitamin, D - serbest T4 ve TSH’ değerlerine de bakılacağından oluşabilecek ciddi sağlık sorunlarında erken tanısında önemlidir. Yine çocuklarda yaşanan kulak, burun, boğaz ve görme problemleri, ders başarısını etkileyebilir. Göz bozuklukları konusunda önlem alınmadığında, çocuk okulda tahtayı iyi göremez ve dersleri takip edemez. Bu anlamda okula başlamadan önce çocuğunuzun tüm sağlık kontrollerini yaptırarak yeni öğretim yılını daha sağlıklı ve başarılı bir şekilde geçirmesine destek olabilirsiniz' açıklamalarında bulundu.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR