Düzenli spor yapmak hem sağlıklı, hem de belli bir sağlık sorunu olan çocukların gelişimi için de son derece önem taşıyor. Çocuklarda ne kadar erken spora başlanırsa bunun hayat boyu sürdürülebilen bir alışkanlık olması o kadar kolaylaşıyor. Yaş farkı gözetmeksizin sağlıklı bir vücuda sahip olmanın en önemli koşullarından biri spor yapmaktan geçiyor. Özellikle kalp sağlığının korunmasında uygun sporun doğru zamanda yapılması ve sağlıklı beslenmeyle de desteklenmesi gerekiyor. Bu nedenle de küçük yaşlardan itibaren çocuklar spora özendirilmeye çalışılmalı.

KALP VE DAMAR HASTALIKLARI RİSKİNİ DÜŞÜRÜYOR!

Kilo kontrolünün sağlanması, diyabet ve bazı kanser türlerinde riskin azaltılması, iyi kolesterolün yükseltilmesi ve kendine güvenin gelişmesi için çocukların mutlaka düzenli fiziksel aktiviteye yönlendirilmesi gerekiyor.

SPORTİF FAALİYETLERE BAŞLAMADAN ÖNCE DİKKAT!

Daha önce hiçbir bulgu ve belirti vermemiş bile olsa, tüm çocuklara spora başlamadan önce tam bir fizik muayene ile uygun tetkiklerin yapılması gerekiyor. Böylelikle spor sırasında gelişebilecek istenmeyen durumlar ve hatta ani ölüm riski ortadan kaldırılabiliyor. 

SPOR YAPMANIN RİSKLİ OLDUĞU KALP HASTALIKLARI

- Kalp kapaklarında ağır darlıklar,

- Kalp kası kalınlaşması ile beraber seyreden kalp hastalıkları,

- Kalp kasının enfeksiyon veya diğer etkenlere bağlı iltihapları,

- Akciğer basıncının artışı ile beraber seyreden kalp hastalıkları.