Doğumdan sonraki ilk iki yılda bağışıklık sisteminin tam gelişmiş olmaması, anaokulu, kreş gibi kalabalık ortamlarda bulunmak mikropla temas enfeksiyona yol açabilir. Çocukta demir kaybına yol açan kansızlık, çocukta solukluk yani kansızlık denilen tablonun yanı sıra iştahsızlık, uykusuzluk ve huzursuzluğa da neden olur.

Eğer demir eksikliği anemisi uzun sürerse okul döneminde unutkanlık, hırçınlık, uykusuzluk ile iştahsızlık önemli bir boyut kazanır.

Aç karnına alınacak denildiğinde birçok aile bazen yemekten hemen önceki aç kalma halini düşünmektedir. Oysa söz konusu açlık, iki öğün arasıdır. 

Demir emiliminin gerçekleşememesi veya bu durumu destekleyici herhangi bir besin tüketilmemesi bir çok hastalığıda beraberinde getirdiği gibi kansızlık probleminin daha fazla ilerlemesine sebep oluyor. Elleri sürekli soğuk olan bireylerin kansız olma ihtimalinin daha fazla olduğu kanıtlanmıştır. Soğuk ve beyaz bir tene sahip olmak kansızlığın ilk belirtilerinden olmakla birlikte bu duruma günlük hayatta tekrar ettiğiniz yeme içme alışkanlıklarınızdan vazgeçerek veda edebilmeniz mümkündür. Tükettiğiniz çay ve kahve miktarının planlanması ve çok fazla bu içeceklerden tüketilmemesi gerekmektedir. Gün içerisinde de kan yapıcı besinleri mutlaka tüketmek yararlı olacaktır.