Çocuklarda ateş, vücudun mikroplara karşı savaştığının göstergesidir.Ateşin ufak bir yükselişi bile anneleri hemen telaşlandırmaktadır. Peki, çocuklarda ateşlenme nedenleri neler? Ateş düşürmeye ne iyi gelir? tüm bu sorularının yanıtı haberimizde...

İnsanların vücut ısı derecesi 36’dır. Vücut ısısının 37,5 ile 38 derece olması orta dereceli ateş ve 39,5 derecenin üzerinde ise şiddetli ve yüksek ateş anlamına gelmektedir.

ÇOÇUKLARDA ATEŞLENME NEDENLER NELER?

Uzmanların açıklamalarına göre  6 aydan büyük olan bebeklerde ateş 39 derece ‘yi geçmeden düşürmeyi önermiyorlar. Fakat çok ağrısı sızısı olursa ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlardan az miktarda verilebiliyorlar.

Salgılanan bu hormon beyne giderek vücut ısısını ayarlamasını söyler ve böylece vücudun ısısı yükselince akyuvar hücreleri istilacılara karşı daha iyi savaşırlar. Yüksek ısıda, hastalık yapan organizmalar savunmasız kalır. Bazen de vücut ısısını çok fazla düşürerek mikropların mineral ihtiyacını karşılamasını önleyerek onları ölüme terk eder.

Sıcak çarpması veya kan zehirlenmesi gibi farklı bir nedenden dolayı ateş yükselirse, yüksek ateşin hemen düşürülmesi gerekir. 6 aydan küçük bebeklerin ateşinin yüksek olması tehlikeli olabilir.

Ateş vücudun enfekiyonlara cevabı olduğu zaman nadiren 41 dereceyi geçebilir fakat asla 42 dereceyi geçmez. Sıcak çarpması gibi durumlarda ateş 45,5 dereceye kadar yükselebilir. Acil müdahale edilmelidir.

ÇOÇUKLARDA ATEŞE NE İYİ GELİR? 

Ateşi olan çocuk üşür ve titrer. Hangi mevsimde olunursa olunun üşüdüğü için kesinlikle kalın giydirilmemeli ve üstü örtülmemelidir.

Ateşi düşürmek için gelenekselleşmiş yöntemlerden birincisi ılık su ile duş aldırmak ve çok kalın giydirmemektir. Sirkeli soğuk su hazırlanarak alnına, bileklerine, ayaklarına ve kasıklarına bez ya da pamuk ıslatılarak konulur.

Ateşi düşürmek için öneriler; 

Kuru söğüt kabuğundan 2 çay kaşığı alarak 250 ml su içerisine koyun. 20 dakika dinlenmesi için bekleyin. Tadı hoş gelmez ise içerisine zencefil ya da tarçın konulabilir.

Bayer adlı ilaç firması 1830’da söğüdü ayrıştırarak aspirin üretmiştir. Söğüt vücudun ateşini düşürmekle beraber aynı zamanda ağrıyı da alır.

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.