Alanında uzman, çok iyi cinsel terapistlerin bile cinsel bozuklukların tedavisinde oldukça zorlandığını, geleneksel yaklaşımların, birçok vakada ya başarısız ya da kısmen başarılı olduğunu belirten uzmanlar, cinsel problemlerin tedavisinde 1940’lı yılların başından itibaren kullanılan hipnozu denemenizi tavsiye ediyor. Uzmanlar, hipnozla düzeltilebilen cinsel işlev bozuklukları ve performans artırıcı yöntemler hakkında önemli bilgiler verdi:

ORGAZM OLAMAMA

Bilinçaltında, orgazm olmaya karşı kadının farkında olmadığı bir direnç söz konusudur. Bu direnç, hipnoz kullanılarak çözülmeli ve tamamen dışarı salınmalıdır. Zihinde canlandırma, danışanı cinsel performansıyla ilgili kaygılanmaktan alıkoyacaktır.

CİNSEL UYARILMA BOZUKLUĞU

İlişki sırasında ağrıya sebep olacak şekilde kadın genital organın ilişkiye fiziksel olarak hazır olmamasına işaret eder. Bu cinsel işlev bozukluğunun kökeninde suçluluk, düşmanlık ve kaygı gibi duygular vardır. Gevşeme teknikleri, zihinde canlandırmalar ve olumlu telkinler aracılığıyla cinsellikle ilgili haz verici duygu ve düşüncelere konsantre olunur.

VAJİNUSMUS

İlk cinsel ilişkinin çok ağrıya sebep olacağı yönündeki hikâyeler kadınlar arasında çok büyük korkuya sebep olabilir. Bazı kadınlar geçmişte cinsellikten hoşlanmış olabilirler, fakat geçirdikleri bir hastalık nedeniyle, bu bir ameliyat ya da enfeksiyon olabilir, cinselliğin artık ağrılı olacağına dair korkuya kapılmış olabilirler. Bu nedenle, bu kadınlar, yanlış bir şey yaptıklarını düşündükleri için cinsel ilişki anında rahat olamazlar.

CİNSEL TACİZ VE TECAVÜZE UĞRAMIŞ KADINLAR

Gittikçe artan bir gevşeme ve zihinde canlandırma ile danışan cinsel ilişki korkusunun üstesinden gelmeyi başaracaktır. Zihinde canlandırma ve telkin terapisi danışanın daha rahatlamış ve gevşemiş, sakin ve kendinden emin olmasına yardımcı olacaktır.

CİNSELLİKTEN KAÇINMA

Cinsel ilişki korkusu ya da fobisidir. Hipnoanaliz, kişinin neden cinsellikten kaçındığının arkada yatan sebebini ortaya çıkarır. Hipnoanalizin ardından kişiye telkin terapisi uygulanır.

İKTİDARSIZLIK

Kişi kaygılı olduğunda ise, cinsel organındaki damarlarda daralma olur, o bölgeye kan akışının azalması da ereksiyonu baskılar. Hipnoz, bu tip vakaların tedavisinde de kullanılır.

ERKEN BOŞALMA

Cinsel ilişki anında erkeğin ne zaman boşalacağını kontrol edememesi durumudur. Hipnotik telkin ve zihinde canlandırma ile bir erkek, cinsel ilişki anında kontrolü eline alabilir.

SEKS VE MASTÜRBASYON BAĞIMLILIĞI

Kişinin hayatında sıkıntı ve endişeye sebep olacak şekilde aşırı şekilde cinsel istek duymasıdır. Bu rahatsızlığın tedavisinde de hipnoterapi işe yarar. Hipnoterapi ile kişi eskiden o acı ya da travmayı yaşadığı ana geri döndürülür. 

KETLENMİŞ CİNSEL İSTEK

Daha çok partnerler arasındaki iletişim ve yakınlık kuramama sorunları, travmatik cinsel tecrübeler, negatif ebeveyn modelleri, engellemeler, utanma ve vücudunu çirkin bulma gibi sebeplerle ilişkilidir. Bu rahatsızlığın tedavisinde, zihinde canlandırma ve telkin terapisine ek olarak, hipnoanaliz geçmişteki tecrübeleri açığa çıkarmak ve çözmek için kullanılır.