Çinko Eksikliği Nelere Yol Açar?

Vücudumuzdaki çoğu hormonun sağlıklı bir şekilde işlevini yerine getirebilmesi çinkonun yeterli düzeyde bulunmasına bağlıdır. Çinko protein üretimini sağlar, oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin ve bağışıklık sisteminin beyaz kan hücrelerinin fonksiyonlarını da düzenler.

Çinko Eksikliği Nelere Yol Açar?

Vücudumuzdaki çoğu hormonun sağlıklı bir şekilde işlevini yerine getirebilmesi çinkonun yeterli düzeyde bulunmasına bağlıdır. Çinko protein üretimini sağlar, oksijen taşıyan kırmızı kan hücreleri ve bağışıklık sisteminin beyaz kan hücrelerinin fonksiyonlarını da düzenler. Peki vücudumuzda çinko eksikliği varsa bu nelere yol açar?

ÇİNKO EKSİKLİĞİNDE YAŞANAN SORUNLAR

Çinkonun çok eksik oduğu durumlarda ishal, aşırı güç eksikliği, kısırlık, bağışıklık sisteminde  zayıflama nedeniyle oluşan enfeksiyon hastalıklarına yakalanma, hafıza bozukluğu, dikkat dağınıklığı, cilt yaralarının iyileşmesinde yaşanan gecikme, sinir sistemi bozukluğu ve kulaklarda çınlama yaşanır. Ayrıca çocuklarada büyüme ve gelişmede gerilik, erişkinlerde erken yaşta saç beyazlaması ve dökülmesi, tırnak kırılması, gözde körlüğe neden olabilen sarı nokta hastalığı, dişeti hastalığı ve cinsel istekte gerilemeye neden olur. Çinko eksikliği olan kadınlarda yumurta gelişimi ve kalitesi bozulur. Bu da kısırlığa yol açabilir. 

ÇİNKO BULUNAN GIDALAR

Çinko bol miktarda kırmızı ette, deniz mahsüllerinde ve özllikle istirideye bulunur. Hayvansal gıdalar, yeşil yapraklı sebze ve bakliyatlar, kuruyemiş gibi bitkisel gıdalarda çinko bakkımından zengindir. Ancak bu ürünlerde bulunan fitilat denilen madde nedeniyle çinkonun kana geçmesi yavaş kalır. Bu nedenle vejetaryenler büyük risk altındadır.

 

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR